Helat Merkezi ile çocuklar yeniden hayata katılıyor

26 Eki 2021

Hasekê'de kurulan Helat Merkezi, IŞİD'e katılmış ve hayatını kaybetmiş kişilerin çocuklarının yaşadıkları travmayı atlatmalarına yardımcı olmayı ve hayata yeniden kazandırmayı amaçlıyor

Hasekê’de açılan Helat Merkezi, aileleri IŞİD’de yer almış ya da sempatizan olarak bünyesinde bulunmuş olan ailelerin çocuklarına eğitim vermek için kadınlar tarafından özel olarak kuruldu. Merkez yaşları 2 ila 12 arasında değişen 55 çocuğa eğitim veriyor.

Helat Merkezi yöneticisi Perwîn Hisên Elî, “Merkezimizde şu anda 55 çocuğumuz var. Kadınların öncülüğünde açılan bir merkeziz. DAİŞ’li ailelerin çocuklarına eğitim vermek için açıldık. Aileleri DAİŞ içerisinde yer alan ve ölenlerin çocukları da merkezde yer alıyor.  Bazı çocuklarımızın annesi, bazılarının babası bazılarının ise aileleri yok. Yıllarca kapalı evlerde işkence ile büyüyen bu çocuklara yardımcı olmak yaşadıkları travmaların etkisini yok etmek istiyoruz” diye konuştu. Perwîn Hisên Elî, merkezin ailelerin ziyaretlerine de açık olduğunu çocukları dış dünyadan soyutlamak değil dış dünya ile tanıştırabilmeyi de amaçladıklarının altını çizdi.

“Yaşama tekrar kazandırabiliriz”

Çocukların neredeyse hiçbirinin bugüne kadar sistematik eğitim almadıklarını dini eğitimlerin ve IŞİD temelli eğitimin dışında hiç bir okula gönderilmediklerini vurgulayan Perwîn Hisên Elî, sabah 08.00 sularında eğitime başladıklarını ve 16.00’ya kadar müfredat programının sürdüğünü, ara saatlerinin dışında, sosyal etkinliklerin de merkezlerinin bünyesinde olduğunu söyleyerek şunları ekledi;  “Eğer bu çocukların üzerinde oluşturulmuş olan korkuları, dünyaya duydukları kaygı, öfke ve nefretlerini sökebilirsek yaşama tekrar kazandırabiliriz. Biz kadınlar dışında hiç bir yerden bu kurumu açabilmek için destek almadık. Bu çocukların çok büyük yardıma ihtiyacı olduğunu biliyoruz ve yardımı eli uzatmak için isteyenlere, merkezimize destek olmak isteyenlere kapılarımızı açık tutuyoruz.”

Kaynak:Jinha


Etiketler : Çocuk merkezi, Haseke,