Herkes refleks göstermeli!

17 Nis 2021

Tutukluların açlıkgrevi 143.gününde. İHD Van Şube Başkanı Melet, tecridin kaldırılması için tüm kesimlere 'refleks gösterme' çağrısı yaptı

İmralı’da 22 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve cezaevlerindeki hak ihllalerine karşı tutukluların 27 Kasım 2020’de başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 143. gününde. 29. grubun devraldığı eyleme ilişkin konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet, tecridin kaldırılması için tüm kesimlere “refleks gösterme” çağrısı yaptı. Açlık grevlerinin daha önceki süreçlerde de bir mücadele yöntemi olarak ortaya çıktığına dikkati çeken Melet, “artık bıçak kemiğe dayandı” noktasında bu yönteme başvurulduğunu söyledi.

Ülkedeki cezaevlerindeki siyasi tutukluların defalarca haksızlık ve hukuksuzluklara karşı açlık grevine girdiğini anımsatan Melet, “Siyasal iktidarın ya da devletin yaratmış olduğu haksızlık bir tarafa artık toplumun da cezaevlerindeki insanlara haksızlık ettiğini düşünüyorum. Çünkü her şeyi tutuklulardan beklemek aslında büyük bir yanılgıdır. Toplumun bir refleks göstermesi gerekiyor” diye kaydetti. Tutukluların, mücadeleleriyle mevcut sistemin demokratikleştirmeyi amaçladığını kaydeden Melet, ancak eylem karşısında yaşanan sessizliğin üzücü olduğunu ifade etti.

“Derhat bu sessizlik sona ermeli ve tutukluların seslerine ses olunmalı” diyen Melet, “Açlık grevlerindeki insanların haklı ve meşru talepleri görülmeli ve bir an önce Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalıdır. Bu tecrit başlı başına bir işkence yöntemi. Bir an önce bu hukuksuzluğun kaldırılması gerekiyor. Bu sessizlikten kurtulup tutukluların seslerine ses, nefeslerine nefes olup, hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Melet, Öcalan’ın da diğer tüm tutuklular gibi haklarından yararlanması gerektiğini vurguladı. Hiç kimsenin farklı bir muamele istemediğine dikkati çeken Melet, “Türkiye 300 bin tutukluya uyguladığı hakların aynısını Sayın Öcalan’ a uygulamak zorunda. Çünkü bunlar Sayın Öcalan’ın haklarıdır. İktidar, yıllardır Sayın Öcalan’ı bu haklarından mahrum bırakmak için bütün yollara başvuruyor. Bu yollar sonuç alınabilecek yollar değildir. Bu yollar, ülkenin adaletini, demokrasisini ve insan haklarına bakış açısını her sefer yeniden sorgulanmasına neden oluyor. Bir an önce bu anlamsız ve gereksiz uygulamaların düzeltilmesi gerekiyor” diye seslendi. Melet, ülkedeki tüm sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, demokrasiden yana olan kurum ve kuruluşlara şu çağrıda bulundu: “Herkesin bu sessizliğe son vermesi gerekiyor. Türkiye’deki iç barışın gerçekleşmesi için de bir an önce tecridin kaldırılması gerekiyor. Bunların olması için de hepimizin devlete çağrıda bulunması gerekiyor.” 

HABER MERKEZİ


Etiketler : Tecrit, Öcalan'a tecrit,