Hilvan Cezaevi’nde Kovid-19 vakaları artıyor

20 Kas 2020

Hilvan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Kovid-19’a yakalanan tutukluların sayısı 19’a yükselirken, 22 kişi ise karantinaya alındı

Koronavirüs (Kovid-19) salgını, birçok alanda olduğu gibi ceza ve infaz kurumlarında hızla yayılıyor. Urfa Hilvan T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların ailelerine aktardığı bilgilere göre, A-24 koğuşta kalan 15 tutuklunun tamamı Kovid-19’a yakalandı. Suat Oğuz, Ferit Ak, Arif Nesar, Muhammet Ali, Mehmet Aktaş, Mahmut Tutal ve Nurullah Tutal adlı tutuklular hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, Sinan Çelik, Aydın Oba, Mehmet Vural, Ayhan Dayan, Fadıl Tokay, Musa Aslan, Mehmet Haki Oymak, Ömer Aslan adlı tutuklular ise cezaevinde tutuluyor. Aynı cezaevinde bulunan 26 kişilik A-25 koğuşunda ise Ramazan Turan, Uğur Tuğyıldız, Selman Büyüktop ve Rıdvan Er, koronavirüse yakalanırken, koğuş karantina altına alındı. 4 tutuklu hastaneye sevk edilirken, 22 kişinin ise test sonuçları bekleniyor.

7 kişi hastaneye kaldırıldı

Hilvan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şükrü Tapkan’ın eşi Mehdiye Tapkan, eşinin cezaevindeki durumu kendisinde telefon aracılığıyla aktardığını söyledi. Eşinin infaz memurundan kaynaklı bulaşan virüsten dolayı 7 kişinin hastaneye kaldırıldığını söylediğini kaydeden Tapkan, 8 kişinin de karantina altına alındığını ifade etti.

 

‘Sabun, dezenfekte verilmiyor’

Karantina altına alınan odaya sağlıkçıların gönderilmediğini dile getiren Tapkan, “Karantinada bulunan hastaların bulunduğu oda temizlenmemekte, dezenfekte edilmemektedir. Hastaların bu sağlıksız koşullarda, sağlıklarına kavuşmaları zorlaşmaktadır. İki yıla yakındır cezaevinde bulunan eşim bize ‘Tüm sosyal hakkımız elimizden alınmış durumda, sabun, dezenfekte verilmiyor. Verilen suya da kota konulmuş durumda. Kaloriferler açılmış değil, sıcak suda yok. Yani virüsün yayılması için ellerinden geleni yapıyorlar’ dedi. Yani virüsün tutsaklara bulaşması için bütün koşullar yaratılıyor. Virüse karşı önlem almak yerine virüse davet açılıyor” diye belirtti.

‘Virüs koz olarak kullanılıyor’

Siyasi tutukluların ölüme terk edildiğinin altını çizen Tapkan, temizlik, yemek, sosyal hakları ellerinden alınan tutuklulara virüsün bir koz olarak kullanıldığını ve tutukluların psikolojik olarak çökmeleri için sistematik bir işkencenin yapıldığını söyledi. Tutukluların koronavirüse yakalanma riskinin büyük olduğunu kaydeden Tapkan gerekli önlemlerin alınmaması halinde sayının artabileceği uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

 

 

 


Etiketler : Hilvan T Tipi Kapalı Cezaevi, koronavirüs,