Hindistan, İsrail, ABD ve BAE uluslararası forum kuruyor

20 Eki 2021

Hindistan, İsrail, ABD ve BAE dörtlü bir ittifak şekillendiriyor

Hindistan, İsrail, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları NATO dışı bir ittfak kuruyor. Çin karşıtı politikalarına destekler arayan ABD'nin de bulunduğu yapı "Yeni Dörtlü" olarak adlandırılıyor.

Hindustantimes'ın haberine göre, internet üzerinden düzenlenen toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan katıldı. 

İlk toplantıda, ekonomik işbirliği için uluslararası bir forum kurma kararı alındı. Ulaşım ve teknolojide ortak altyapı projelerinin yanı sıra Ortadoğu ve Asya'da ekonomik ve siyasi işbirliğini genişletme ve deniz güvenliğini artırmanın yolları da toplantı gündemindeydi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Twitter'dan yaptığı paylaşımda görüşmeyi "verimli" olarak nitelendirirken, ekonomik büyüme ve küresel meseleler konusunda daha yakından çalışma fikrini müzakere ettiklerini ve kısa sürede başka bir toplantı yapılması üzerinde mutabakata vardıklarını kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de Twitter paylaşımında "4 ülke arasındaki sinerji, altyapı, ulaşım, deniz güvenliği ve diğer konularda birlikte çalışmalarına yardımcı olacak." dedi. 

ABD'li Dışişleri Bakanı Blinken ise Twitter'dan yaptığı paylaşımda, toplantının bölgesel ve küresel olarak ortak endişe konularıyla ekonomik ve siyasi iş birliğini genişletmenin önemine odaklandığı değerlendirmesinde bulundu.

İbrahim Anlaşmaları vurgusu

Blinken, Joseph (Joe) Biden yönetiminin "İbrahim Anlaşmalarına ve normalleşme anlaşmalarına desteğini yinelediğini ve (bakanların) bölgede ve küresel olarak gelecekteki iş birliği fırsatlarını tartıştığını" vurgularken, bu normalleşmenin İsrail ile Arap devletleri arasında ve ayrıca İsrailliler ile Filistinliler arasında ilerleme için bir güç olabileceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price de yaptığı açıklamada, dışişleri bakanlarının ticaret, iklim değişikliğiyle mücadele, enerji işbirliği ve deniz güvenliğini artırma dahil olmak üzere Ortadoğu ve Asya'da ekonomik ve siyasi işbirliğini genişletmeyi tartıştıklarını vurguladı.

Dört ülke bakanının yakın gelecekte Dubai'deki Expo 2020'de yüz yüze bir toplantı düzenleme planı bulunuyor.

YENİ DELHİ


Etiketler : İsrail, Hindistan,