‘Hudut’ dışında ağır kayıp

13 Eyl 2021

Türkiye’nin Suriye ve Federe Kürdistan’da askeri kaybı artıyor, bataklık derinleşiyor

Türkiye’nin El Kaide uzantısı Heyet Tahrir eş Şam (HTŞ), Suriye Milli Ordusu (SMO) ve IŞİD’e yakın gruplarla girdiği Kuzey Suriye kentlerindeki asker kaybı artıyor. Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonda da asker kayıplarının arttığı belirtiliyor. Türkiye, İdlib’de kendisine yakın grupların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) mensup askerlere yönelik eylemleri sonrası ise Rojava’ya dönük saldırılarını arttırdı. Türkiye’de son dönemde CHP “Sınır namustur” diyerek iktidarı eleştirirken, Savunma Bakanı Hulusi Akar, ziyaret ettiği Suriye kenti Ezaz’da “Hudut namustur” sözleriyle tartışmalara katıldı ve Suriye’de girdikleri yerlerin Türkiye sınırlarına dahil edildiği mesajını verdi.

İdlib’de tansiyon yükseliyor

Savunma Bakanlığı, önceki gün İdlib’de Türk askeri konvoyuna yönelik saldırıda 3 askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bakanlık açıklamasında hangi örgütün saldırıyı düzenlediğine yer vermezken, İdlib’de El Kaide uzantısı HTŞ, TSK ile ortak çalışıyor. Bombalı saldırıyı ise adı pek bilinmeyen Ensar Ebu Bekir el Sıddık Tugayı üstlendi. Son dönemde Rusya da İdlib’e yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırmış durumda. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rusya’ya ait savaş uçaklarının Türk devletinin İdlib’in güneyinde bulunan Zaviye dağına bağlı Barê beldesindeki gözlem noktasına saldırdığını duyurdu.

Bab’da ağır bilanço 

Kuzey Suriye’nin Bab bölgesinde ANHA’da yer alan haber ve görüntülere göre TSK ve bağlı grupların bulunduğu bir üs vuruldu. Bab Askeri Meclisi, Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarına yönelik suikastlerine misilleme olarak gerçekleştirildiğini belirttiği eylemin bilançosunu verdi. Buna göre Bab’a bağlı Yaşlî köyünde 60 Türk askeri ve bağlı grupların bulunduğu karakola eylem gerçekleştirildi. Eylemde Türk ordusuna bağlı 12 asker yaşamını yitirdi, 3’ü ağır 11 asker de yaralandı. Türkiye’ye bağlı gruplardan ise 10 üye öldü, 10’u da yaralandı. 3 panzer, 2 kirpi, birçok mevzi ve nokta, ağır silahlar, araç ve askeri mühimmatlar da imha edilip, yakıldı. Eylemin görüntüleri ANHA’da yayınlanırken, Türkiye’den eyleme dair bir açıklama yapılmadı. Bu eylem sonrası Türkiye, Minbic, Girê Spî, Efrîn’den göç edenlerin kaldığı Şehba başta olmak üzere birçok noktayı ağır silahlarla bombalıyor. Girê Spî’ye yapılan bombardımanda ise iki Şam hükümeti askeri yaralandı.  

Efrîn ve çevresinde eylem 

Efrîn Kurtuluş Güçleri (HRE) de 7-19 Eylül tarihleri arasında TSK ve bağlı gruplara dönük gerçekleştirdikleri eylemlerin bilançosunu açıkladı. ANHA’da yer alan habere göre 7 Eylül’de Şera’da Türk ordusuna ait bir üsse baskın gerçekleştirildi. Eylemde Türkiye’ye bağlı grupların 5 mensubu öldürüldü, 2’si yaralandı, Bir motor ve doçka imha edildi. Ayrıca 2 AK-47, 1 BKC, 1 termal, 1 telefon, 1 telsiz ve kimlikler ele geçirildi. 9 Eylül’de Marê ilçesine bağlı Til Malîd köyünde gerçekleştirilen eylemde 3 SMO unsuru öldürüldü, biri yaralandı. 10 Eylül’de Ezaz’a bağlı Kil Cibrin köyünde gerçekleştirilen eylemde 3 SMO unsuru öldürüldü, biri yaralandı. Eylemlerde toplamda 11 SMO mensubunun öldürüldüğü, 4’ünün de yaralandığı belirtildi. Öte yandan Federe Kürdüstan’da devam eden operasyonlar konusunda açıklama yapan Savunma Bakanlığı, bir askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu. ANF’de yer alan habere göre ise Avaşîn ve Metîna bölgelerinde HPG güçlerinin düzenlediği eylemlerde 9 asker yaşamını yitirdi.

‘Yeni ordu’

Türkiye, Suriye’de paramiliter gruplardan oluşan yeni bir “ordu” kurdu. ÖSO, SMO ve değişik adlarla paramiliter grupları bir araya getirmeye çalışan Ankara’nın, bu grupların dikiş tutmaması nedeniyle yeni ordu kurduğu belirtiliyor. Buna göre çoğu Türkmenlerden oluşan “Suriye Kurtuluş Cephesi” adıyla yeni bir çatı oluşturuldu. İçinde Sultan Süleyman Şah Tümeni, Hamza Tümeni, Mutasım Tümeni, 20. Tümen ve Sukur’uş Şimal yer alıyor. Gazeteci Fehim Taştekin, “Anlaşılan Afrin ganimetini kaldıran Sultan Süleyman Şah’ın komutanı Muhammed el Casim (Ebu Amşa), HTŞ’ye katılma eğilimine girince Türk istihbaratı bu örgütleri yeniden harmanlamak zorunda kaldı” yorumunda bulundu. Cephe, Savunma Bakanı Akar’ın Ezaz’a yaptığı ziyaret sonrası kuruldu. Bölgede bu adımların Türk-Arap gerilimini arttırdığı da iddia ediliyor.

DÜNYA SERVİSİ 


Etiketler : SMO, asker,