İçeriye bayram hediyesi gönderme zamanı

19 Tem 2020

Cezaevlerinde koronavirüs pandemisine karşı alınmış birçok kısıtlama kararı kaldırılmış olmasına ve mektupların içeriye giriş ve çıkışlarındaki tedbirler yumuşatılmış olmasına rağmen, bu hafta posta kutumuza sadece üç mektup ulaştı. Söz konusu mektuplarda da, cezaevlerindeki koşullar ya da bununla ilgili kendi sorunlarından söz edilmiyor. Böylesi ‘kesat’ bir haftada bulduğumuz boşluktan yararlanarak, sizlerle -görüşçülerle- birkaç önemli konuyu paylaşmak istiyorum:

İçerideki akrabalarınıza bayram günleri, yılbaşında ve söz konusu kişinin doğum gününde, ona armağan gönderme hakkınız var. İçeriye armağan olarak bir tişört, bir spor ayakkabısı gönderebileceğiniz gibi, kitap da gönderebilirsiniz. Epeyce kıdemli bir eski mahpus olarak diyorum ki, bence içeriye gönderilebilecek en güzel armağan aslında kitap olacaktır ama yine de siz bilirsiniz ne göndereceğinizi...

*


Sadece ülkemiz değil, tüm dünya Kovid-19 pandemisinden çok etkilendi. İnsanlar, salgın yayılmasın diye adeta evlerine hapsedildi. Bu yüzden, ekonominin çarkları durdu, durdurulmak zorunda kalındı. Başta uçak sefereri olmak üzere, ulaşımın da önemli bir bölümü yapılamaz hale gelince, biz de gazetemizi sadece internet sitemizde yayınlayabilir hale gelmiştik. Pandeminin önemli ölçüde azalması -bitmesi değil- üzerine, biz de gazetemizi yeniden matbaada basabilir hale geldik. Gazetemiz artık bayilerde bulunuyor. Elbette gazetemiz abonelerimize de elden dağıtılıyor.

Bu yüzden, içeride akrabası olan okurlarımız, bu durumu içeridekilere gerek telefon görüşmelerinde gerekse de kapalı ziyaretlerinde aktarmalı. Gazetemiz pandemi öncesinde pek çok cezaevinde okunmaktaydı. Bundan sonra da onlar gazetemizi okumak isteyeceklerdir. İçerideki mahpuslar, zaten pek çok kısıtlama altında yaşamlarını sürdürmekteler. Ancak onların gazete, dergi ve kitap okuyabilmeleri, en doğal hakları ve Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda “Bir gazete ya da kitabın hakkında toplatma-yasaklama kararı yoksa, içeriye girebilir ve mahpuslar tarafından okunabilir” şeklinde, son derece açık bir kararı, dolayısıyla içtihadı bulunmaktadır.

*


Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Musa Kurt, bizleri Grup Yorum’un 9 Ağustos 2020 günü, İstanbul-Yenikapı Meydanı’nda yapılacak olan konserine davet ediyor. Bizzat kendim katılamasam da İstanbul’daki okurlarımızın bu davete icabet edeceklerini sanıyorum.

*


Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Nihat Ekmez, içeride bir kitap çalışmasına başlamış. Çalıştığı konu üzerine, benden istediği kimi bilgileri içeren bir mektubu kendisine gönderdim. Umarım gönderdiğim bilgiler işine yarar. Üzerine çalıştığı konunun bir kitap olarak yayınlandığı günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

MEKTUBU GELENLER

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
Musa Kurt - Bolu F Tipi Cezaevi
Nihat Ekmez - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Posta Kutusu: 253
Yenişehir
ANKARA
e-mail: [email protected]


Etiketler : İçeriden,