İçeriye kitap göndermenin tam zamanı

25 Nis 2021

HÜSEYİN AYKOL

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan İshak Canbay, 14 Nisan 2021 tarihli faks mesajında şöyle diyor: "Cezaevlerinde açık görüşler kaldırıldı. Kapalı görüşler ise ayda iki defa ve iki kişiyle sınırlı olarak 30 dakika biçiminde yaptırılıyor. Neden iki kişi ve özellikle neden 30 dakika biçiminde yaptırılıyor? Tamamen keyfi ve görüşlerin yapılmamasını amaçlayan bir uygulama. Tecritlik durum had safhada, buna karşın oda değişim talepleri de keyfi olarak reddediliyor. Gerekçe olarak beş günlüğüne dönüşümlü olarak süren ve beş günde bir üç arkadaşın devraldığı açlık grevi gösteriliyor. Oysa bu açlık grevi idarenin uygulamalarına karşı değil, sayın Öcalan üzerindeki tecride karşı yapılan demokratik bir tepki eylemidir. Fakat tüm ısrarlarımıza rağmen bu hukuk dışı yaklaşımda ısrar ediliyor. 

Bilinen ana akım medya kanal ve gazeteleri dışında hiçbir yayın -dergiler dahil- bize verilmiyor. Tüm radyolarımız hukuksuz bir şekilde toplatıldı. Pandemi gerekçe gösterilerek her türlü temas önlenirken; sık sık ve ince oda aramaları yapılıyor. En büyük ve hayati sorun ise hastaneye gidememe konusudur. Ağır sağlık sorunları olan kişilerin hastaneye gidişi, özellikle jandarma tarafından engelleniyor. Çünkü dışarıya çıkacak kişinin araması sırasında 'ağzını aç, dilini kaldır, sağa sola götür' gibi iğrenç ve onur kırıcı bir dayatmada bulunuyor. Mesele ağzı açmayla da sınırlı kalmıyor; taciz etme, hakarette bulunma da bu uygulamanın devamı oluyor." 

* * *

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Yusuf Kenan Dinçer, Mart 2021 ayı hak ihlalleri raporunda şöyle diyor: "Rabbena Hanedar ve Taner Korkmaz'a gelen Halk Okulu dergisinin değişik sayıları 'kitap ya da giyim eşyası değil' denilerek verilmedi. Hafta 10 kişiyle 10 saat olması gereken sohbet hakkı 3 saat olarak uygulanıyordu; ancak pandemi sonrası o da yapılmıyor. İzlemek istediğimiz Tele 1 TV, bakanlığın yazılı talimatı, Halk TV ve Yol TV ise sözlü talimatı olduğu gerekçesiyle açılmıyor. Pandemi sonrası diş tedavilerimiz yapılmıyor. Rabbena Hanedar, Taner Korkmaz ve Mecit Şahinkaya'ya gelen mektuplar verilmedi. Taner Korkmaz, Talat Şanlı, Murat Kaymaz, Mecit Şahinkaya ve Rabbena Hanedar hakkında 'iyi halli değil' kararı alındı. Kapalı ziyaret ayda üçe çıkarıldı. Ama halen iki kişiyle sınırlı tutuluyor. Dahası birçok şarta bağlandığı için kullanılamaz durumda."

* * *

Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Teyfik Yaşlı, 15 Nisan 2021 tarihli faks mesajında şöyle diyor: "Durumlarımız az çok tahmin edebileceğiniz gibidir. Karantina gibi tecrit durumu devam ediyor. Ayarı bir açılıp, bir kapanıyor. Biz istikrarlı hep kapanmaktayız. Tedbirleri alınıp, bazı faaliyetlerini başlatmak zor değil ama idareler ve bakanlık bu tecrit halini sevdiler gibi. Biz de artık daha çok sıkılıyoruz haliyle. Yeni İnfaz Yasası'nın iyi hal ve tretman uygulamaları başladı. Bayram Ari'nin tahliyesi kurul kararıyla engellendi. Hukuki yolları deniyor o ve avukatları ama bu tür şeyleri olağanlaştırmak istiyorlar."

* * *

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Abdullah Aydin, 14 Nisan 2021 tarihli faks mesajında şöyle diyor: "Pandemi’yle birlikte zamanı çok daha ağır yaşamaya başladık. Ailelerle ilişkimiz mektup ve telefonlaşma ile sınırlandı. Dört kişi olarak odalarda kalıyoruz. Genelde yaşanan durumları bizler de yaşıyoruz. Denetimli serbestlik talebimize ret cevabı veriliyor. İlçe cezaevlerine kimseyi henüz götürmediler. Farklı olarak ciddi bir problem yaşamadık. 1 Mayıs Emek Bayramı'nı da şahsında şimdiden kutluyor, demokratik, özgür, eşit, adil bir dünya özlemiyle selam ve saygılarımı iletiyorum."

* * *

GERGERLİOĞLU: Hangi nedenlerle ve hangi şekilde gözaltına alınıp, tutuklandığını çok iyi bildiğiniz HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun okurlarımıza selamı var. Soranlar için adresi vereyim: 

Ömer Faruk Gergerlioğlu / 2 nolu F Tipi Cezaevi / Sincan - ANKARA

* * *

BAYRAM HEDİYESİ: Ramazan Bayramı'na az kaldı. İçerideki yakınınıza bir bayram hediyesi gönderme hakkınız var. İster gömlek, ister ayakkabı, isterseniz bir kitap. Başka haftalarda içeriye kitap göndermek biraz zor olabiliyor. Bayram vesilesiyle içeriye kitap göndermeyi unutmayın lütfen!..

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Fecriye Benek - Bayburt M Tipi Cezaevi

İshak Canbay - 2 nolu T Tipi Cezaevi

Teyfik Yaşlı - Bolu F Tipi Cezaevi

Günay Kubilay - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Ömer F. Gergerlioğlu - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Abdullah Aydin - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

M. Şirin Abay - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Mehmet Başaran - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ulaş Erdoğan - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Y. Kenan Dinçer - Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

İçeriden

İçeriden


Etiketler : İçeriden,