İdlib bombardımanı sürüyor

10 Eyl 2018

Tahran’daki üçlü zirve ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumu sonrası yapılan çağrıların aksine Rusya ve Suriye’nin bombardımanı daha da artarken Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yeni bir iddia ortaya attı. Konaşenkov, Türkistan İslam Partisi (TİP), Beyaz Miğferler grubu ve İdlib’in yüzde 60’ını kontrol eden Heyet-i Tahriru’ş Şam (HTŞ) liderlerinin kimyasal saldırı provokasyonuna hazırlanmak için bir araya geldiklerini öne sürdü.

8 Eylül iddiası

“İdlib’deki teröristlere provokasyonunun başlama sinyalini Suriye devriminin bazı yabancı dostlarından özel bir ekibin” vereceğini iddia eden Konaşenkov, 8 Eylül akşamı bu kışkırtıcı senaryoya katılanların hazır olmasının istendiğini kaydetti. Rusya, Suriye rejimini savunurken, kimyasal saldırının Beyaz Miğferler grubu tarafından yürütülen bir oyundan başka bir şey olmadığı konusunda ısrarcı açıklamalarda bulundu.

Hava bombardımanı arttı

Şarkul Avsat’ın haberine göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Şam ve müttefiki Moskova’nın İdlib ve çevresine yönelik tehditlerinin başlamasından bu yana ‘en şiddetli’ hava saldırılarını gerçekleştirdiğini duyurdu. SOHR’a göre Rus uçakları, en az 3 saat boyunca süren hava saldırılarında İdlib’in güneyi ve güneydoğusundaki ilçe ve köylere bombardıman gerçekleştirdi. Suriye rejimi ise bu saldırılarla eş zamanlı olarak topçu atışları ile destek verdi. Saldırılarda ikisi çocuk en az dört sivil öldürüldü. SOHR Müdürü Rami Abdurrahman yaptığı açıklamada, saldırıların cihatçı ve muhalif grupların bulundukları noktalarda yoğunlaştığını bildirdi.

Askeri takviye

Bu arada Astana zirvesinde önerileri kabul edilemeyen Türkiye, elini güçlü tutmak için 12 gözlem noktasının bulunduğu İdlib bölgesine askeri takviye göndermeyi sürdürüyor. Öte yandan TSK ve ÖSO denetiminde bulunan Afrin’in Raco ilçesine bağlı köylerde yaşayan köylülere, bombardımanı protesto etmek amacıyla gösteri ve yürüyüş düzenlemeleri yönünde baskı yapıldığı öne sürüldü.

HABER MERKEZİ


Etiketler :