İktidar kadın kırımıyla övündü

23 Nis 2021

İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldıktan sonra kadın cinayetlerinin azaldığını iddia etti. Bakan’ın ‘azaldı’ diyerek 25 kadının katledilmesiyle övünmesi ise şaşkınlık yarattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uzun süredir neredeyse her ay Türkiye’de kadın cinayetlerinin azaldığı şeklindeki açıklamasını önceki gün de yineledi. Bakan Soylu, yaptığı aynı içerikteki açıklamasında bu kez cinayetlerdeki azalışı İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına bağladı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Soylu, İstanbul Sözleşmesi'nin Türkiye'deki kadın katliamlarına etkisinin olmadığını savunarak, “13 Şubat-19 Mart arası İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken 34 kadın hayatını kaybetti. 19 Mart-22 Nisan arası İstanbul Sözleşmesi feshedildikten sonra 25 kadın hayatını kaybetti. Yüzde 26 azalış oldu” iddiasında bulundu. Verdiği rakam gerçeği yansıtmasa da Bakan Soylu’nun, 25 kadın katledilmesiyle övünmesi şaşkınlık yarattı. Büyük tepki alan paylaşıma karşı kadınlar, Bakan Soylu’nun İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yanlış algı yarattığına dikkat çekerek, açıklamanın gerçeği yansıtmadığıyla ilgili eleştirilerde bulundular.  

Veriler Bakanı yalanladı

 

Kadın örgütlerinin Türkiye’deki erkek şiddetini ifşa etmek amacıyla tuttuğu veriler, İçişleri Bakanı’nın Sözleşmenin feshinden sonra kadın cinayetlerinin azaldığı yönündeki iddialarını yalanlıyor. Hatta kadın cinayetlerinin azaldığı tek yıl İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının duyulduğu 2011 yılı. 2010 yılında 180 kadın cinayeti yaşanırken bu rakam 2011’de 121’e inmişti. Sonraki yıllarda ise Sözleşme etkin şekilde uygulanmadığı için cinayetler kadın kırımı boyutlarına ulaştı.

Basından derlenen ve kadın örgütlerinin açıkladığı kadın cinayetleri verilerine göre, Bakan Soylu’nun bahsettiği tarihlerde yani Sözleşmeden çekilme kararından sonra bir ayda 25 kadın değil en az 30 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi. Üstelik bu verilere şüpheli kadın ölümleri dahil değil. Aynı tarihlerde 19 kadın da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 

‘Cinayetlerin hesabını verin’

Öte yandan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Bakan Soylu’nun ‘Sözleşme kalktı kadın cinayetleri azaldı’ tarzındaki açıklamalarına Twitter’daki hesabından cevap verdi. KCDP, "Bir ayda 25 kadın öldürülüyor ve İçişleri Bakanı bununla övünmeye kalkıyor. Kadın cinayetlerini durduracak olan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını maharet gibi anlatmayı bırakın, bu ülkenin kadınlarına, 25 kadın cinayetinin hesabını verin" dedi. 

‘Kadın haklarını en çok polis ihlal etti’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin henüz kaldırılmadığı fakat etkin şekilde uygulanmadığı, 2020 yılının Temmuz ayında destek hatlarına yapılan başvuruları rapor halinde sunmuştu. Rapora göre, kadınlara yönelik hak ihlallerinin yaşandığı kurumların başında polis merkezleri ve savcılıklar geliyordu. Raporda en önemli noktaların başında ise başvurdukları kamu görevlileri tarafından hak ihlallerine maruz kaldığını ifade eden kadınların oranının yüzde 22.1 olduğu, bu hak ihlallerinin en çok yaşandığı yerlerin başında ise yüzde 56.94 ile polis merkezlerinin geldiği yer aldı. Yine aynı raporda; kadınlara hak ihlalinde bulunan kurumlar ve oranları şu şekilde sıralandı: Polis yüzde 56.94, savcılık 15.28, mahkeme 12.50, Aile Bakanlığı birimleri 5.56, jandarma 2.78, baro 1.39, diğer 5.56.

KADIN SERVİSİ


Etiketler : Kadına şiddet, Kadın cinayeti, İstanbul Sözleşmesi,