İktidarın seçim hesabı mültecileri vuruyor

19 Eyl 2021

İktidar, kendisinin yol açtığı mülteci akınının hükümete yönelik tepki oluşturması nedeniyle Ankara Altındağ’da mültecileri sürüyor. İçişleri Bakanlığı, Altındağ’da yıkım başlatırken bu adımda seçimlerin etkili olduğu belirtiliyor
 

Ankara Altındağ’da, Ağustos ayında yaşanan ve Emirhan Yalçın adlı yurttaşın Suriyeli mülteciler tarafından öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı ve “Küçük Halep” olarak da adlandırılan Altındağ Ulubey’de, imarsız binalara yıkım tebligatı yapılmaya başlandı. Mahallelerdeki ruhsatsız-imarsız binaların tamamında ise Suriyeli mülteciler yaşıyor.

Suriyeli mültecilerin Ankara’da yoğun olarak yaşadıkları yerlerden biri olan Önder Mahallesi’nde, 11 Ağustos’ta, bir parkta cinayet işlendi. Suriyeliler ile yaşanan tartışmada Emirhan Yalçın bıçaklanarak öldürülmüştü. Olayın duyulmasının ardından ırkçı gruplar Suriyelilere ait işyeri ve araçları tahrip etmiş, bazı işyerlerini de ateşe vermişti.

Yıkımla boşaltıldı

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Suriyelilerin yıllardır yaşadığı Altındağ’ın Battalgazi ve Önder mahallelerinde şimdiye kadar imarsız binaların yıkımı gündeme gelmezken, geçen hafta hak sahiplerine yıkım noktasında tebligatlar yapılmaya başlandı. Yolların genişletilmesi ve imarsız-ruhsatsız yapıların yıkılması gerekçesiyle hak sahiplerine tebligat yapıldı. Binada oturan hak sahibi ve kiracılara bir haftalık süre verildi, binaların boşaltılması istendi.

İçişleri Bakanlığı istedi

Battalgazi ve Önder mahallelerinde bulunan ruhsatsız yapıların tamamında Suriyeliler oturuyor. Bu binaların yıkılması durumunda bölgedeki Suriyeli mülteci nüfusunun büyük oranda bölgeden çıkarılmış olacağına dikkat çekiliyor. Bu iki mahalledeki mültecilerin ise en fazla üçte birinin ruhsatlı yapılarda oturduğu öğrenildi.

Belediye bakanlık dedi

Altındağ Belediyesi yetkilileri, binaların yıkımına ilişkin girişimin kendilerine ait olmadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla hareket ettikleri bilgisini verdi. Yapılan tebligatların ardından iki mahalledeki bazı binaların yıkımı da gerçekleştirildi. Yıkımın önümüzdeki günlerde de süreceği, Suriyeli mültecilerin bölgeden çıkmaya başladıkları da öğrenildi. İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki Suriyelilerin ikamet kaydının bulunduğu illere gönderilmesini ve yeni göçmenlerin Ankara’ya kabul edilmemesi yönünde de karar almıştı.

 ANKARA

 


Etiketler : Suriyeli mülteciler,