IMF: Afganistan ekonomisinin çöküşü Türkiye'yi etkiler

20 Eki 2021

IMF, Afganistan ekonomisinin çökmesi, komşu ülkelerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa'nın da etkileneceği bir mülteci krizine yol açabileceğini söyledi

ABD askerlerinin, 20 yıldır savaştığı Taliban'la anlaşarak, ilk aşamada belirtilen şartlar da yerine getirilmeden Afganistan'dan çekilmesiyle Taliban da, çok kısa sürede vilayet merkezlerini ele geçirdi. Ve 15 Ağustos'ta pek bir direnişle karşılaşmadan Kabil'e girdi ve tam kontrolü yeniden elde etmiş oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF), Afganistan ekonomisinin çökmesinin, komşu ülkelerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa'nın da etkileneceği bir mülteci krizine yol açabileceği uyarısında bulundu. IMF'ye göre, Afganistan ekonomisi bu yıl yüzde 30'a kadar varan bir oranda küçülebilir. Bu durum halen geçinmekte zorlanan Afgan halkının önemli bir kısmını, açlık sınırının altına iterek insani bir krize yol açabilir.

Mülteci krizinin sadece sosyal etkileri olmayacak

IMF'nin dün yayımladığı bölgesel ekonomik görünüm raporuna göre, olası mülteci krizinin sadece sosyal etkileri olmayacak. BBC Türkçe'nin aktardığı raporda, bölgede güvenlik koşullarının kötüleşmesi durumunda, bunun yaratacağı ekstra risklerin ülkelerin büyüme potansiyellerini azaltabileceği belirtiliyor. IMF'e göre Taliban öncesinde Afganistan, dolar olarak ulaştırılan uluslararası yardımlar ile komşu ülkelerden çok sayıda mal ve hizmet satın alıyordu. Fakat Taliban sonrası uluslararası yardımların kesilmesi, Afganistan'a satış yapan komşu ülkelerdeki şirketleri de etkiliyor.

Yardım çağrısı

IMF, çok sayıda Afgan mülteciye ev sahipliği yapan ülkelerde kamu kaynaklarının yetersiz kalabileceğini, işsizliğin artabileceğini ve sosyal gerilimlerin alevlenebileceğini belirtip bu ülkelere uluslararası yardım yapılması gerektiğini vurguladı. IMF'ye göre Taliban'ın iktidara gelmesinden sonra Türkiye'ye giden Afganların Ankara'ya maliyeti, yıllık gayrisafi yurtiçi hasılanın on binde biri ile on binde ikisi arasında olacak. Pakistan için ise bu oranın binde ikinin üzerinde olması öngörülüyor.


Etiketler : Taliban hükümeti, Taliban, türkiye taliban,