IPU: Gergerlioğu derhal serbest bırakılsın

11 Haz 2021

2 Nisan'dan bu yana tutuklu bulunan Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ilişkin Parlamentolararası Birlik açıklama yayınlandı. Yapılan açıklamada tutukluluğunun keyfi olduğunu belirtilerek, 'Derhal serbest bırakılması' çağrısında bulundu

Bir haber sitesinin twetini paylaştığı için hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hapis cezası verildikten sonra milletvekilliği düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2 Nisan’dan bu yana Sincan Kapalı Cezaevi’nde tutuklu. Parlamentolararası Birlik (Inter-Parliamentary Union-IPU) Gergerlioğlu'nun tutululuğuna ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, Gergerlioğlu’nun tutukluğunun keyfi olduğunu belirterek, “Derhal serbest bırakılması” gerektiğini belirtti. 

TBMM’nin de Parlamentolararası Birlik üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, “Küresel olarak yasama erklerinin tamamını temsil eden bu büyük organizasyonun siyasi önemi ve kararlarının etkisi haliyle çok yüksektir” denildi.

Tutukluluğu keyfi

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “IPU, dosyadaki bilgiler ışığında Gergerlioğlu'nun devam eden tutukluluğunun keyfi olduğunu ve derhal sonlandırılması gerektiğini düşünmektedir; mevcut yasal yolların hâlâ bunu sağlayabileceğini içtenlikle ummaktadır. Kararın devamında bu kararın, Türk yetkililerin teröre karşı mücadeleleri ile muhalefetteki milletvekillerinin insan haklarına, özellikle de ifade özgürlüklerine saygı arasında doğru dengeyi kurmadıklarının bir başka kanıtı olduğunu değerlendirmiştir."

HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : Ömer Faruk Gergerlioğlu,