İşbirliği mi, rekabet mi?

18 Tem 2018

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de önceki gün bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ikili görüşme iki saatten fazla sürdü. Putin, görüşmeyle ilgili olarak “Çok başarılı ve faydalı oldu” ifadelerini kullandı. Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale etmediğini belirten Putin, “Soğuk Savaş çok uzun süre önce bitti. Rusya asla ABD seçimlerine müdahale etmemiştir” dedi. ABD Başkanı Donald Trump da, “Rakip demek bir iltifattır, Putin’in iyi bir rakip olduğunu dile getirmek isterim” yorumunda bulundu. Rusya soruşturmasıyla ilgili de konuşan Trump, “Seçimde kara bulut yok, Hillary Clinton’ı kolayca yendim” ifadesini kullandı. Bir yandan, Moskova’ya dönük yaptırımlar ve NATO’nun savunma harcamalarını artırmak gibi politikalarla Rusya’yı sıkıştırmaya çalışan Trump’ın diğer yandan bu ülkeyle bir yakınlaşmayı da öngördüğü biliniyor. Trump ve Putin arasındaki görüşmenin ardından ikili basının karşısına çıktı.

İlk sözü alan Putin, çok başarılı, samimi, yararlı ve ticari işletmeler arasındakine benzer bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Putin, ABD seçimlerine Rus müdahalesi iddialarını bir kez daha reddederken, siber saldırı iddialarıyla ilgili ortak bir çalışma grubu kurulabileceğini belirtti. Görüşme sonunda birbirlerini daha iyi anladıklarını umduğunu söyleyen Putin , Soğuk Savaş’ın sona erdiğini ve sorunların arkasında somut bir gerekçe bulunmadığını kaydetti. Nükleer silah dengesini kurmak için diyaloğun başlaması gerektiğini belirten Putin, silahlanma konusunda somut önerilerin konuşulduğunu vurguladı. Stratejik Silahların Sınırlandırılması Anlaşması’nın uzatılması konusunda hemfikir olduklarını söyleyen Putin , Suriye konusunda işbirliği için koşulların uygun olduğunu, Golan Tepeleri’ndeki gerilim konusunda ise 1974 tarihli anlaşma çerçevesinde sorunun çözülebileceğini söyledi.

Trump’ın derdi İran

Trump ise Rusya’yla diyaloğun barışın önünü açacağını vurguladı. Rusya’yla şu ana kadarki en kötü dönemden geçtiklerini hatırlatan Trump, görüşmenin başlamasıyla ise bunun değiştiğini kaydetti. Trump’ın FBI raporuna ve savcılık suçlamasına rağmen Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine inanmak için bir neden bulunmadığını söylemesi de dikkat çekti. İran üzerindeki baskının sürmesi gerektiğini belirten ABD Başkanı, “IŞİD’le verdiğimiz başarılı mücadeleden İran’ın sahada faydalanmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Putin, “Suriye’de barış ve uzlaşma ortak çalışmanın ilk örneği olabilir” dedi. Suriye konusunun toplantıda uzun uzadıya görüşüldüğünü söyleyen Trump ise, “Suriye karışık bir mesele” diye konuştu ve iki ülkenin arasındaki işbirliğinin yüzbinlerce kişinin hayatını kurtarabileceğini sözlerine ekledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, zirve için “süperden de iyi” değerlendirmesini yaptı.

HELSİNKİ


Etiketler :