İsrail artık bir ırk devleti

19 Tem 2018

İsrail parlamentosu, İsrail’in bir ırk devleti olduğunu belirten bir yasayı kabul etti. Bu yasa ile birlikte Arapça resmi dil olmaktan çıkarıldı

İsrail parlamentosu, yedi yıldır tartışılan ve Filistinlilerden tepki çeken ‘Yahudi ulus devleti’ yasa tasarısını kabul etti. Tartışmalı yasa, nüfusunun yüzde 20’si Araplardan oluşmasına rağmen İsrail’i ‘Yahudilerin devleti’ olarak tanımlıyor; İsrailli Arapların bir dizi hakkını ihlal ediyor. İsrailli Araplar ise bu yasanın ‘ırkçılığı teşvik ederek etnik üstünlüğü ilerletme girişimi’ olduğunu belirterek tepki gösterdiler.

Arapça resmi dil değil

İsrail parlamentosu Knesset’de sekiz saatten uzun süren hararetli bir oturumun ardından, yasa lehinde 62 vekil oy kullanırken, 55 vekil karşı çıktı. Yasada, “İsrail Yahudi halkının tarihi vatanıdır ve Yahudiler, İsrail’de ulusal kendi kaderini tayin için ayrıcalıklı bir hakka sahiptir” deniliyor. Yasaya göre, Arapça’nın resmi dil olarak statüsü düşürülüyor. Yasada, İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim inşası ‘ulusal çıkar’ olarak tanımlanıyor; ‘birleşik Kudüs’ün tamamı’, İsrail’in başkenti olarak tanımlanıyor. Knesset oturumundaki tartışmaların ardından, yasanın en tepki çeken maddelerinden biri kaldırıldı. Apartheid eleştirisi alan bu maddede, sadece Yahudilerin girebileceği yerleşimlerin oluşturulması öneriliyordu.

‘Irkçı politikalar’

İsrailli Arap vekiller, tasarının kabul edilmesine tepki gösterdi. Arap vekillerden Ahmed Tibi, yasa için ‘demokrasinin ölümü’ tanımını yaptı. İsrailli Arapların haklarını savunan Adalah isimli sivil toplum kuruluşu ise yasanın ‘ırkçı politikaları teşvik ederek etnik üstünlüğü ilerletme girişimi’ olduğunu belirterek tepki gösterdi. Yasayı savunan İsrail Başbakanı Benyamin Netantahu ise ‘Çok önemli bir an’ açıklaması yaptı. Netanyahu geçen hafta “İsrail’in demokrasisinde sivil hakları garanti etmeye devam edeceğiz ama çoğunluğun da hakları var ve kararı çoğunluk verir” açıklamasıyla tepki çekmişti.

DIŞ HABERLER


Etiketler :