İsrail'den Batı Şeria'da yasa dışı konut inşa edecek

27 Eki 2021

İsrail hükümeti, işgal ettiği Batı Şeria'da 3 bini aşkın yeni konut inşa etmeye hazırlanıyor

İsrail hükümeti, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler için 3 bin 144 yeni konut inşasına izin verdi. Duvar'da yer alan habere göre, İsrail Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, 1800 konut için nihai onayın, 1344 konut için de ön onayın çıktığını söyledi. 

ABD karşı 

Bu kararla İsrail, Joe Biden'ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından ilk kez yasa dışı konut inşasına onay vermiş oldu. Kararın açıklanmasından önce ABD hükümeti işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yerleşimlerin genişletilmesine karşı çıktıklarını açıklamıştı. Avrupa Birliği'nden de benzer bir açıklama gelmişti.İsrail hükümetiyse, ilgili planlama komitesinin bugün açıkladığı karardan önce yeni yerleşimler için ihaleye çıkmıştı.

Batı Şeria'nın işgali

İsrail, 1967 yılında gerçekleşen, Altı Gün Savaşı'nda Batı Şeria'yı işgal etti. Bölgenin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail işgali altında olduğu kabul edilmektedir. Batı Şeria, şu an itibarı ile Filistin Devleti kontrolündedir. Ancak Filistin Devleti çok az devlet tarafından tanındığı için[kaynak belirtilmeli] Batı Şeria yönetimi, meşru olarak hiçbir devlete ait değilmiş gibi gösterilmektedir.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Batı Şeria,