İstanbul'da zabıtalar kağıt toplayan çocuğu darp etti

15 Eki 2021

İstanbul'da geçimlerini kağıt toplayarak kazanan işçilere karşı zabıta dehşeti sürüyor. Son olarak kağıt toplayan bir çocuk zabıtalar tarafından darp edildi 

İstanbul’da geçimlerini çöplerden topladıkları katı atıklarla sağlayan işçiler belediyelerin ve devletin hedefi haline gelmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda depoları yakılan ve kapatılan işçiler sokaklarda da zabıtalarla yaşamak için mücadele ediyor.

MA'dan Doğan Kaynak'ın haberine göre son olarak kağıt toplama işinde çalıştırılan 17 yaşındaki Dursun Güllü zabıtalar tarafından darp edildi. 12 Ekim'de Bahçelievler ilçesinde yaşanan şiddet olayında Güllü'nün çekçeğine de el konuldu.

Kardeşlerime bakmak zorundayım dedim, dinlemediler

Güvenlik kameralarına yansıyan şiddeti anlatan Güllü, evden çıktıktan sonra zabıtaların kendisine hakaret ettiğini ve şiddet uyguladığını aktardı. Güllü, “İlk başta zabıta olduklarını anlamadım ve onlar da söylemedi. Çekçeğimi aldıkları sırada bağırmaya başladım. Arabamı bırakmaklarını söyledim. O sırada ‘Ben zabıtayım çekçeğini bırak ve buradan defol git’ dedi. Onlara, 'Yapmayın etmeyin, kardeşlerim var onları okutuyoruz, onlara bakmak zorundayız' dedim. Ancak dinlemediler" dedi.

Çekçeğine el konulmasına karşı direndiğini ve bu sırada şiddete maruz kaldığını söyleyen Güllü, “Direnince zabıtalardan biri arkamdan bana tekmeyle vurdu. Sonra ‘bize küfür mü ediyorsun?' diyerek bana bir tokat attı. Suratım kıp kırmızı oldu. Zabıtalar bana küfür ederek çekçeğimi alıp götürdüler” diye kaydetti.

Teşhis yapılmadı

Güllü’nün babası Nusret Güllü ise, kızının gördüğü şiddete dair karakola gittiğini ve şikayetçi olduğunu belirtti. Kızı için aldığı darp raporunu da karakola verdiğini aktaran baba Güllü, şunları söyledi: “Olayın yaşandığı gün öğlen saatlerinde karakola gittim fakat saat 22.00’a kadar bekletildim. Karakolda, olayı sordular. 'Belediyeden yetkililer gelecek tespitte bulunacak' dediler. Kızımın darp edenleri teşhis etmesi gerektiğini söylediler ama bu teşhisi yaptırmadılar. Kızımı darp edenler elini kolunu sallayıp çekip gittiler karakoldan."

İşim olmadığı için yapıyorum

"Biz mi mağduruz yoksa onlar mı?" diye soran Güllü, ekmek teknelerinin ellerinden alındığını ifade etti. Güllü, "Elimizde avucumuzda bir şey yok. Devlet yardım etmiyor. Elektrik, kira, su parası... Nasıl geçineceğiz? 9 kişilik aileme bakmak için bu işi yapıyorum. İşim olmadığı için çöplerden karton topluyorum. Eğer bir işim olsaydı bunu yapmazdım. Belediye bu işleri yasakladı ve bunca insanın ekmeğini elinden aldı. Madem ekmeğimizi ve işimizi alıyorlar, gelip ekmek versinler. Bir çekçeğimiz var. En azından çöpten çıkardığımız bu çöpe de karışmasınlar” diye tepkisini dile getirdi.

4 çekçeğenie el konuldu

Çocuklarının kağıt toplayarak kendisine yardım ettiğini söyleyen Güllü, zabıtalarla her karşılaştıklarında darp edildiklerini kaydetti. Güllü, "Zabıtalar sadece benim 4 tane çekçeğimi alıp götürdüler. Bu çekçekleri kağıtçılardan alıyoruz. Çekçekleri ona götüremediğimiz zaman parasını bizden kesiyorlar. Bu yaştan sonra bana kim iş verecek? Elimden çekçeğimi alsalar, sırtımla alıp toplayacağım. Eğer onu da alsalar elimle toplayacağım" diye konuştu.

Tek dertlerinin ekmekleri olduğunu vurgulayan Güllü, şöyle devam etti: “Zabıtalar, 'Valiliğin ve belediye başkanının emri. Git valiye derdini anlat' diyor. Kimse bu çekçek çeken insanlara, ekmeğini çöpten kazanan insanlara karışmasın. Zaten mağdur insanlarız. Karnımızı zor doyuruyoruz."


Etiketler : Kağıt toplayıcıları, katı atık, kağıt toplayıcılığı, Atık kağıt işçileri,