İTÜ birincisi mezuniyette konuştu: Yozlaşmış sistemi değiştireceğiz

14 Eyl 2021

İTÜ'nün 248'inci yıl birincisi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu Hüseyin Umutcan Ay: yetiştireceğimiz çocuklar hegemonların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz...Bunu insanlık için, insan olarak yapacağız. Çünkü bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) 248. yıl birincisi Hüseyin Umutcan Ay'ın mezuniyet konuşmasında "Bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar hegemonların elinde yozlaşmış sistemi değiştireceğiz" dedi. Konuşma sosyal medyada yoğun ilgi gördü.

AKP-MHP yönetiminin eğitim sisteminde bilimsellikten uzaklaşması dinsel derselere ağırlık vermesi, üniversitelerede seçilen adaylar yerine kayyum atamaları yapmasına, mezunlara yeterli, yaşanabilir ücretle iş imkanı sağlananamasına tepkiler sürerken, tepki mezuniyet törenlerine de yansıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) 248. yıl birincisi Hüseyin Umutcan Ay'ın konuşması dikkat çekti. İTÜ Ayazağa Yerleşkesindeki stadyumda düzenlenen törene katılanlar Ay'ı dakikalarca ayakta alkışladı.

Ay Ayazağa Yerleşkesindeki stadyumda düzenlenen mezuniyet törenindeki konuşmasına "Toy olmam, bu 5 senede hiçbir şey öğrenmediğim anlamına gelmiyor" diyerek başladı. Hüseyin Ay, asgari ücretle geçinemeyenlerden kadına yönelik şiddet ve cinayete, gençlerin gelecek kaygısından akranı mühendis ve mimarların asgari ücrete mahkum edilmesine kadar birçok konuya dikkat çekti.

'Bedeli ağır bir şekilde ödedim'

Hüseyin Umutcan Ay şunları dile getirdi: ''Sorguladığınız şeyi öğrenmeye başlarsınız, öğrendiğiniz şey sizi bazen uykularınızdan da edebilir. Ben bu bedeli ağır bir şekilde ödedim. Ve şimdi sizlerle bu yükü paylaşmak istiyorum. Son bir yılım Türkiye'deki kadına şiddetin kökenini araştırmak ve buna bir çözüm üretmekle geçti. Ve sevgili arkadaşlarım ben artık haberleri takip edemiyorum. Çünkü sorunu biliyorum. Çözümü biliyor ve bu çözümü uygulayamıyorken; ben o ölen kadınların kanını elimden çıkaramıyorum. Benim bu yolda ödediğim bedel bu oldu. Fakat bu insanlığın ödediği bir bedelle kıyaslanamaz bile.

Peki sadece sorun bu mu? Ülkenin doğusuna bakın, daha çocuk yaşta kız çocuklarının evlendirildiğini görürsünüz. İstanbul'a bakın, asgari ücretle 4 kişilik ailesini geçindiremediği için intihar eden o güzel insanları görürsünüz. Taksim'e bakın, sırf orada hayat ona daha farklı bir seçenek sunmadığı için ara sokakta katledilmiş yatan o güzel insanları görürsünüz. O kadar da uzağa gitmeyin sıra arkadaşlarınıza bakın. Sırf deneyim elde edebilmek için haftanın 5 günü 5 kuruş para almadan şirketler tarafından sömürüldüklerini görürsünüz."

'İnsanlık için yapacağız'

Mezunların geleceği ve mücadele konusunda da Hüseyin Umutcan Ay şöyle devam etti: "Bir de son olarak potansiyel geleceğinize bakın. Orada sırf iş bulamadığı için asgari ücrete mühendislik ve mimarlık yapan akranlarınızı görürsünüz.

Karanlıkta olduğumuzu düşünüyoruz biliyorum. Aynı zamanda korkuyoruz da. Sorunları biliyoruz peki çözüm ne? Kaçmak mı? Belki de birileri bizim için her şeyi çözsün diye arkamıza yaslanıp beklemeliyiz. Ya da başımıza gelmediği sürece sorun yokmuş gibi de davranabiliriz.

Hayır, bunu üzülerek söylüyorum ki; bu yolda birbirimizden başka kimsemiz yok. Çünkü unutmayın ki herkes bir gün ölür. Buna sizler de dahilsiniz saygıdeğer büyüklerim. Ve geriye kalan bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar hegemonların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz...

Bunu insanlık için, insan olarak yapacağız. Çünkü bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik.

Yarattığımız bu yeni dünyada onlar sadece yozlaşmış bir düşüncenin son temsilcileri olarak kalacaklar..."

İSTANBUL

 


Etiketler : Hüseyin Umutcan Ay, İstanbul Teknik Üniversitesi,