Kadın gücü açığa çıkacak

21 Tem 2021

Kadınlar, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı mücadeleyi yükseltiyor. Kadın Zamanı Derneği’nden Dilek Başalan, ‘Birincil hedefimiz yeni bir yaşamı örgütlemek’ dedi

“Eşitsiz dünyanın karşısında, özgürlüğün yanında, Kadın Zamanı’ndayız” sloganıyla geçtiğimiz yıl 28 Eylül’de kuruluşunu deklare eden Kadın Zamanı Derneği, şiddete uğrayan tüm kadınlara hukuki ve psikolojik destek sağlayan ve ilgili mercilere yönlendiren bir kadın kurumu. İstanbul’da faaliyet yürüten Kadın Zamanı Derneği, aynı zamanda Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı bileşeni olarak 2021 Ana Kurultay Sekretaryası’nda yer alıyor. 26 Haziran’daki Genel Kurulu’nu Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik ırkçı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’a ithaf eden dernek, yeni dönem için hazırlıklara başladı.

Kadın Zamanı Derneği Üyesi Dilek Başalan, Genel Kurul’da alınan kararlar doğrultusunda yeni sürece dair planlamalarını anlattı.

Genel Kurul, Deniz’e atfedildi

 Deniz Poyraz’a atfettikleri Genel Kurul’u değerlendiren Dilek Başalan, “Daha anlamlı çalışmalar için örgütleyici bir iç toplantı gerçekleştirdik. Neler yapabileceğimize dair takvim oluşturduk. Yönetimimize yeni gelen ve gönüllülük esasında bizlerle çalışma yürütecek arkadaşlar oldu. Her ne kadar kadın mücadelesine saldırılar artsa da gönüllülük esasında bizimle olmak isteyen çok fazla arkadaşımız vardı. Eylül itibarıyla fizibilite çalışmamız olacak. Kadın Zamanı Derneği artık mahalle çalışmalarını örgütleyecek. Yakın vadedeki hedefimiz bu” dedi.

Mahalle mahalle çalışma

Kadın sağlığına dair bilgilendirme amaçlı kapsamlı seminerler yapacaklarını aktaran Başalan, bu etkinlikleri dernek binasında değil, kadınlara giderek yapacaklarını dile getirdi: “Hangi mahallenin neye ihtiyacı varsa, ne talebi varsa bizler ona göre atölye içeriklerimizi netleştireceğiz. Gönüllülük esasında bizlerle olmak isteyen arkadaşlarla konu başlıklarını planlayıp eylül itibarıyla mahallelerde, sokaklarda olacağız.”

‘Dayanışmayı güçlendireceğiz’

Başalan, bir yıllık deneyimleri ile birlikte yeni dönemde çalışmalarını güçlendireceklerine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Üretmek isteyen ve pratikleriyle konuşan özneler olma iddiasında olan bir ekip oluşturduk. Amacımız kadınlara dair sistematik hale getirilen yalnızlaştırma politikalarına karşı kadınlar olarak dayanışmayı güçlendirme politikaları üretmek. Kadın sağlığı ve kadın hakları başlıkları ile mahalle çalışmaları, toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı ile belli periyotlarda derneğimizde gerçekleştireceğimiz eğitim programları bizlere ve dokunduğumuz tüm kadınlara katkı sağlayacaktır.”

Özgür kadınla özgür yaşam 

Yeni çalışmalarıyla tüm kadınlarla bir arada olmayı hedeflediklerini belirten Dilek Başalan, “Yeni bir yaşamın bizler için en birincil hedef olduğu bilinciyle örgütlü kötülüğe ve ataerkil sisteme karşı kadın bilincini ve gücünü açığa çıkaracak çalışmalarla yeni döneme adım atacağız. Kadın cinayetlerini durdurmak, erkek akıl ile mücadele etmek istiyorsak, demokratik bir toplum, özgür kadın ve özgür bir yaşam inşa etmeliyiz. Bu bilinçle ve inançla 21. yüzyılı kadın yüzyılı yapacağız” ifadelerini kullandı.

Başalan son olarak derneğin her gün açık olduğunu belirterek, “Derneğimize gönüllü olmak isteyen, bizlerle ortaklaşmak isteyen tüm kadınları derneğimize bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Sena Dolar / İstanbul-JINNEWS


Etiketler : Kadın Zamanı Derneği, istanbul sözlşemesi,