Kadınlar Birlikte Güçlü: Yok saymanıza inat 'buradayız' demekten vazgeçmiyoruz

20 Eki 2021

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla İzmir’de bir araya gelen kadınlar; cinsiyetçi, ırkçı, gerici, tekçi politikaları protesto etti

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, “Cinsiyetçi, ırkçı, gerici, tekçi politikalarınıza boyun eğmiyoruz, mücadeleyi büyütüyoruz” sloganı ile Karşıyaka İzban Durağı önünde bir araya geldi. Kadınlar adına açıklamayı yapan Mehtap Alişan, tüm saldırı ve baskılara karşı daha güçlü ve dirençli olduklarını söyledi. Yargıda katillere ve tecavüz faillerine indirim yapıldığına işaret eden Alişan, Aysel Tuğluk, Ayşe Özdoğan gibi hasta tutuklulara verilen cezalarla zulüm uygulandığını belirtti.

‘İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz'

Tamer Karadağlı’nın Altın Portakal Film Festivali ödül töreninde Nihal Yalçın’a karşı ırkçı, cinsiyetçi ve kadının varlığına tahammülsüz erkek egemen zihniyeti sergilediğini ifade eden Alişan, “Nihal Yalçın’ız ve bir kez daha bu gün buradan sesleniyoruz: Katiller sırtını size dayadı, cüretleri arttı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıktınız diye. Birer sayı değil aramızdan aldıkları kız kardeşlerimiz. Mülteciler, çocuklar ve LGBTİ+’lar, hep birlikteyiz. Siz ne derseniz deyin, ‘İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz" dedi. Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, sömürüye karşı emeğin hakkını, ırkçılığa karşı eşitliği, erkek adalete karşı inat, adaleti savunduklarını ifade eden Alişan, “Kapatmak istediğiniz evlere inat gecelerden, sokaklardan, ayrıştırıcı dilinize inat kız kardeşlikten, yok saymanıza inat ‘buradayız’ demekten, vazgeçmiyoruz”  ifadelerini kullandı.

Ayşe Gökkan'a verilen cezaya tepki

Açıklamada TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan'a verilen 30 yıl hapis cezasına tepki gösteren KBG üyesi Didar Gül de, "Kürt kadın hareketinin temsilcisine verilen cezanın asıl nedeni ilmek ilmek örülen kadın mücadelesidir. Kürt kadın hareketi başta olmak üzere kadın mücadelesini büyütenlere bir gözdağı vermektir.  Ama ne Ayşe ne de burada bulunan kadınlar mücadeleden vazgeçmeyecek. Kadın özgürlük mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Açıklama slogan ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi.

Kaynak: MA


Etiketler : Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu, kadınlar birlikte güçlü,