Kadınlar şiddete karşı sokakları terk etmiyor

25 Kas 2021

25 Kasım’da açıklanan erkek-devlet şiddeti verileri kadın düşmanlığını net bir şekilde gözler önüne sererken, kadınlar her türlü baskı ve saldırıya rağmen sokakları terk etmedi

Dominik Cumhuriyeti'ni yöneten Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Sosyal Değişim Hareketi’nden Mirabal Kardeşler, 25 Kasım 1960 tarihinde diktatör yanlıları tarafından tecavüz edildikten sonra katledildi.

1981’de Kolombiya’nın başkenti Bogota’da toplanan Latin Amerikalı ve Karayipli feministlerin önerisiyle “25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Son Günü” olarak benimsendi. O tarihten bugüne dünyadaki kadınlar her yıl 25 Kasım’da alanlara çıkarak haklarına yönelen saldırılara, erkek-devlet şiddetine ve kadın katliamlarına karşı seslerini yükseltiyor. Türkiyeli kadınlar da uzun yıllardır şiddete karşı büyük bir mücadele veriyor.

Türkiye'de AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırılmasıyla daha da yükselen erkek-devlet şiddeti “cins kırımı” boyutlarına ulaştı.

Şiddeti örtbas ettiler

Bu yıl 25 Kasım Kadına Yönelik şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kadınlar Kasım ayının başından beri sokaklarda protestolarla seslerini yükseltiyor.

2009 yılından bu yana çocuklara ve kadınlara yönelik suçların verilerini açıklamayan AKP iktidarı, verileri gizleyerek vahim tabloyu örtbas etmeye çalışıyor.

Dün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkez'inde (GAMER) düzenlenen 81 il valisinin video konferans sistemiyle bağlandığı “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Burada konuşan İçişleri Bakanı, "15 Kasım itibarıyla bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi” dedi. Oysa Jinnews’in şiddet çetelesine göre, yılın ilk 10 ayında 253 kadın katledildi.

İktidarın savaş politikaları, yargıda cezasızlık, kadın kazanımlarına saldırıları ve yine kendisi başta olmak üzere iktidarın militarist ve kadını hedef alan söylemelerine ise hiç değinmedi.

Sokaklar kadınlarındı

 

Kadınlar, bu yıl da Patriyarkaya, AKP-MHP rejiminin kadın düşmanı politikalarına karşı sokaklarda erkek şiddetine boyun eğmeyeceklerini, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ilan ettiler. Kadın örgütleri önceki gün ve dün de alanlardaydı. Erkek egemen sisteme, iktidara seslenen, taleplerini dile getiren kadınlar, eşit ve özgür bir toplum inşa edene kadar sokaklardan çekilmeyeceklerini haykırdı.

Türkiye’nin her yerinde sokaklara dökülen kadınların gerçekleştirdiği öne çıkan eylem ve etkinlikleri sizler için derledik

Kobanê’de ‘Şiddet ve işgali yen’ sergisi

“Mücadele et, şiddet ve işgali yen” sloganıyla 25 Kasım’ı karşılayan Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar, onlarca eylem ve etkinliğe Kobanê’de açılan resim sergisini de ekledi. Kongereye Star’ın emeğiyle açılan resim sergisi üzerine konuşan Fırat Bölge Koordinatörü Newroz Müslüm, “Düzenlediğimiz etkinlikler aracılığı ile şiddetin ve işgalin kadınların üzerindeki etkisini anlatmaya çalışıyoruz. Örselenmiş topraklarımız kadar, kadınlarımızın da örselendiğini ve şiddetin dozunun işgal ve savaş ile kat be kat arttığını sanat yoluyla da göstermek istiyoruz” diye konuştu. Yoğun ilgiyle karşılanan sergide 15 kadının ressamın toplamda 35 resmi yer alıyor.

Şengal: Şiddeti bitireceğiz

Şengal’de kadınlar 25 Kasım dolayısıyla bir araya geldi. Tevgera Azadiya Jinên Êzîdi (TAJÊ) öncülüğünde gerçekleşen buluşmada, şiddet tartışıldı. Farklı inanç ve ulustan kadınlar, acılarının ve uğradıkları şiddetin aynı olduğunu belirterek, “Birlikte örgütlenip şiddetten kurtulacağız” mesajını verdi.

TAJÊ Koordinasyon üyesi Riham Hesen, "Kadınlarla birlikte şiddeti sona erdireceğiz. Aileden başlamak üzere şiddete karşı örgütlenecek ve bunu inanç, ulus farkı dinlemeksizin birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kadınlar Emine Şenyaşar’ın yanında

Urfa İl Kadın Platformu üyeleri, Urfa Adliyesi önünde 261 gündür Adalet Nöbeti'ni sürdüren Emine Şenyaşar'ı ziyaret etti. Platforma Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de eşlik etti.

Emine Şenyaşar, düzenin değişmesi gerektiğinin altını çizerek, “Erdoğan istifa etmelidir” dedi.

Platform adına konuşan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şube Eşbaşkanı Ayşe Şehriban Demirel ise Emine Şenyaşar’ın adalet talebini sahiplendiklerini söyledi. Devletin Emine Şenyaşar'a uyguladığı fiziksel, psikolojik şiddete de tepki gösteren kadınlar, Emine Şenyaşar’la birlikte nöbet tuttu.

Deniz Poyraz’ın köyüne yürüyüş

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Mardin’in Ömerli ilçesinde bulunan Deniz Poyraz’ın köyü Xirbêmirîşka’da (Tavuklu) yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Gözaltında 118 tecavüz suçu işlendi

Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu, “25 Kasım 2021 Her şey Eskisi Gibi” başlığıyla bir rapor yayımladı. Rapora göre; 24 yılda yapılan 793 başvuruda en çok ihlale maruz kalanlar Kürt kadınlarıyken, suç işleyen failler arasında en fazla sayıyı ise polisler oluşturdu.

Rapordaki verilere göre, 24 yılda yapılan başvuru sayısı toplamda 793. Bu sayı içerisinde tecavüz nedeniyle yapılan başvuru sayısı 118, cinsel taciz ise 675 olarak belirtildi.

Bu kapsamda suç işleyen failler arasında polis sayısı 482, jandarma/asker sayısı 143, özel tim 38, infaz koruma memuru 114, itirafçı 4, gazeteci 1, adli tutuklu 24, belediye başkanı 1, adliye görevlisi/bekçi 2, diğer kamu görevlileri 76, IŞİD üyesi 148, ÖSO 1, özel güvenlik 1, MİT üyesi 1.

KESK: İktidarın politikası şiddeti besliyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubesi, KHK ile ihraç edilenlerin işe geri dönmesi talebiyle her hafta gerçekleştirdiği eylemlerinin 187. haftasında basın açıklamasını, 25 Kasım nedeniyle KESK Kadın Meclisi gerçekleştirdi. “Eşitlik ve özgürlük mücadelemizden vazgeçmiyoruz İsyanımızı büyütüyoruz” yazılı pankart açan kadınlar, “Biz bu sömürüye karşı da görünmez emek olarak sesimizi yükseltmek için de alanlardayız” dedi.

Açıklama, Eğitim Sen 2 Nolu Şube Kadın Meclisi’nden kadınların oluşturduğu Grup Susika’nın müzik dinletisi ile devam etti.

İzmir’de kadın işçiler yürüdü

Bornova Belediyesi’nde çalışan kadın işçiler, talepleri için bir araya geldi. Büyükpark Çınar kafe önünde toplanan kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Krizin yükü patronlara”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Gücümüz birliğimiz” sloganları atarak Bornova Belediyesi binasına yürüdü.

Belediye binası önünde açıklama yapan Şube Başkanı Özgür Genç, “İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilenlere, kadınları dövme özgürlüğü isteyen erkeklere, ‘eşit değilsiniz’ diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirenlere, ucuz güvencesiz bir yaşamı sanki haklarıymış gibi reva görenlere karşı bir aradayız” dedi. İşyerlerinde, semtlerde, mahallelerde, üniversitelerde, fabrikada tacize, tecavüze şiddete karşı birlikte mücadele vurgusu yapan Özgür Genç, “Yalnız ya da seçeneksiz değiliz” vurgusu yaptı.

DİSK’li kadınlar: Hükümet istifa!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İzmir Kadın Komisyonu, 25 Kasım kapsamında ILO 190 sayılı “İşyerinde Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi’nin” Türkiye tarafından onaylanması için Konak’ta yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme çok sayıda kadın işçi katıldı. Konak Eski Sümerbank önüne kadar yürüyen kadınlar, “hükümet istifa”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Jin jiyan azadî” sloganları attı.

Arzu Çerkezoğlu, “Türkiye’de çalışan her 4 kadından birisi asgari ücret bile alamıyor. Yaşadığımız şiddet yoksulluk ve bu ekonomik sıkıntıların hepsi ülkeyi yöneten siyasi iktidarın politikalarından kaynaklanıyor. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı bütünüyle TL’nin değersizleştirilmesi ve kadın emeğinin ucuzlatılması üzerine bir politika yürütüyor. ‘Artık yeter’ diyoruz. Geçinmek istiyoruz” dedi.

İHD Kadın Komisyonu: Katliam, şiddet, intihar

İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Komisyonu tarafından 25 Kasım dolayısıyla 2021 yılının ilk 10 ayında bölgede yaşanan kadın katliamları ve kadına yönelik şiddetin bilançosunu içeren değerlendirme raporu, dernek binasında yapılan basın açıklamayla duyuruldu.

Kadına karşı düşmanlığın tarihten bu yana devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi: “Bölge kentlerinde son 10 aylık dönemde 19 kadın intihar ederek yaşamını yitirmiş, 7 kadın ise intihar teşebbüsünde bulunmuştur. Yine aile içi ve toplumsal alanda gerçekleşen erkek şiddeti sonucu 30 kadın katledilmiş, 37 kadın ise şüpheli bir biçimde ölü olarak bulunmuştur. İHD’li kadınlar olarak, kadına karşı şiddetle mücadeleye tüm gücümüzle devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir! Vazgeçmeyeceğiz.”

Yasama, yürütme ve yargıya çağrı

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, 25 Kasım’a ilişkin yaptığı açıklamada siyasette hüküm süren ve şiddeti körükleyen dilin derhal terk edilmesi gerektiğini ifade etti. Merkez, şöyle dedi: “Siyasal partileri, sendikaları ve sivil toplum örgütlerini bu alanda daha yüksek sesle mücadele etmeye ve politika geliştirmeye davet ediyoruz. Şiddetle mücadelede yasama, yürütme ve yargıyı görevini yapmaya çağırıyoruz. Şiddetin son bulacağı, koşulsuz eşitliğin sağlanacağı o güne dek, mücadelemiz daim olacaktır.”

KADIN SERVİSİ

 

 

 

 


Etiketler : 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü,