Karakolda ölüm: Darp görüntüleri çıktı, tüm polisler, bekçilerin ifadesi alındı

21 Haz 2021

Esenyurt Polis karakoluna çalışma arkadaşını sormaya giden ancak cenazesi çıkan Birol Yıldırım'ın, darp edildiğini gösteren görüntüler çıktı. Valilik beklerken fenalaştığını iddia etmişti. Savcılık açıklama yaptı

İstanbul Esenyurt'ta bir şirketin güvenlik amiri olan Birol Yıldırım, gözaltına alınan çalışanının peşinden gittiği polis katakolunda hayatını kaybetti. Aile, darp gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunurken, darp görüntüleri çıktı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı "Polis merkezinde görevli tüm polisler, bekçiler ve sivil vatandaşlar olmak üzere olay mahallinde bulunan tüm kişilerin ifadelerine başvurulmuştur" açıklaması yaptı.

Birol Yıldırım'ın  5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece İstanbul’un Esenyurt karakolundaki ölümü öncesi çekilmiş görüntüler ortaya çıktı. Diken’in ulaştığı kamera kayıtlarına göre Yıldırım, saat 23:16’da karakola giriyor. Yıldırım, 10 dakika sonra karakoldan çıkarken yedi sekiz polis tarafından durdurularak zorla tekrar içeri alınıyor. Üç dört polisin Yıldırım’ın yakasına yapıştığı, tartakladığı, aralarından birinin tekme attığı açıkça görülüyor.

İstanbul Valiliği ne demişti?

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı vurgulanarak, "Esenyurt ilçemiz Akevler Mahallesi'nde 05/06/2021 Cumartesi günü saat 22.00 sıralarında kavga olayına karışan ve karşılıklı şikâyetçi olan 4 şahıs, haklarında işlem yapılmak üzere polis merkezine sevk edilmiştir. Şahısların çalıştıkları iş yeri yöneticisi B.Y. polis merkezine gelerek kavgaya müdahil olmuş ve hakkında işlem yapılmak üzere bekleme odasına alınmıştır. Odada bekletildiği sırada fenalaşan B.Y. 112 Acil Sağlık ekiplerimizin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat devam etmektedir" denildi.

İddiaya göre, güvenlik amiri Birol Yıldırım, çalışanı olan bir güvenlik görevlisinin, kavgaya karışması üzerine gözaltına alınıp, Esenyurt Polis Merkezi'ne götürüldüğünü öğrendi. Yıldırım, saat 23.00 sıralarında polis merkezine gitti. Yine iddiaya göre, saat 04.00 sıralarında polisler, Yıldırım'ın yakınlarını arayarak, 3 çocuk babasının, aniden fenalaşıp vefat ettiğini bildirdi.

Esenyurt Devlet Hastanesi'nde hazırlanan ölüm raporunda darp izi bulunmadığı kaydedilmişti. Yıldırım'ın yakınları ise görgü tanıkları ve başka delillere dayanarak polisler hakkında darp nedeniyle cinayet gerekçesiyle Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı açıklaması

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir açıklama yapıldı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Yıldırım'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Cumhuriyet Savcılığının aynı gün polis merkezindeki güvenlik kamerası kayıtlarını temin ederek sesli ve görüntülü materyallerle olay yeri incelemesini yaptığına yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi. Açıklamada "Ölen şahısla ilgili adli muayene yapılmış olup ölüm sebebi ve zamanının tespiti için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. Olayla ilgili olarak polis merkezinde görevli tüm polisler, bekçiler ve sivil vatandaşlar olmak üzere olay mahallinde bulunan tüm kişilerin ifadelerine başvurulmuştur. Güvenlik kamera kayıtlarıyla ilgili teknik analiz ve Adli Tıp Kurumundaki detaylı inceleme devam etmekte olup soruşturma tüm yönleriyle araştırılmak suretiyle titizlikle sürdürülmektedir."

İSTANBUL

 


Etiketler : Birol Yıldırım, Esenyurt Polis Merkezi,