‘Kars halkı sizinle gurur duyuyor’

28 Eyl 2020

Karslılar, Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen’i bu sloganla uğurladılar, “iki yanında iki polisle”  iki gün önce, öncesinde iki dönem vekil olarak gönderdikleri Ankara iline.

Ne acıdır ki HDP’li yönetici ve seçilmişler, son siyasi operasyon gibi tutuklama furyalarına çok yabancı değiller. Ama gerçek şu ki son operasyon en çok Kars’ı vurdu ve kendi deyimleriyle “oy versin vermesin” Kars’ın vicdanlı insanlarını üzdü.

Kars şehir merkezinde yaşıyorum, ilk kez bir belediye yönetimi bu kadar şeffaf ve kıt kanat imkânlarla 18 ayda, bir yandan devraldığı 400 milyon borcu ödedi, diğer yandan da demoklesin (kayyum) kılıcı altında büyük bir performansla hizmet vermeye çalıştı.

Bundan bir buçuk yıl önce, şehir dışından gelen misafirlerimizi Kars’taki çöp yığınlarından, şehirde dolaştırmaya utanırdık. 2019 Mart seçimlerinden hemen sonra, ilk birkaç haftada Kars’taki çöp sorunu bitti. Kentin tüm ana caddelerinin itfaiye araçları ve el süpürgeleri ile yıkandığı gecenin sabahında, kentte dolaştığımda “Diyarbakır’dan gelip yıkadılar” diyordu sokağın sesi. Lakin yıkayan, belediye çalışanları birlikte çöp toplayan Eşbaşkanlar ve çalışanlardı.

Köstebek yuvalarına dönen yolların yapımına, bundan bir ay önce bir seferberlik ruhu ile 4 mahallede birden başlanıldı. Bunlardan, son 10 yılda yapılaşmanın en çok olduğu ama bir karış yol yapılmayan Yenişehir Mahallesi’nin yolu büyük oranda bitti. Bugün içi yanan Kars halkı daha geçen hafta, Belediye Eşbaşkanlarına mahallelerden topladıkları imzalı teşekkür metinlerini sundular.

Çocuk parkı olmayan 5 mahallede birden çocuk parkı yapımına başlanıldı ve bitenlerin açılışları, gözaltı operasyonundan bir gün önce, çocukların yoğun sevinç gösterileriyle yapıldı.

Uzun yıllardır sanat ve kültüre hasret kalan Kars, seçimden 3 ay sonra Serhat 1. Doğa ve Kültür Festivali ile başlayarak dönem dönem sanatçılara, tiyatro gruplarına, film gösterimlerine, konferanslara, şiir ve öykü dinletilerine ev sahipliği yaptı. Temmuz ayında yapılması planlanan Serhat 2. Doğa ve Kültür Festivali ile ağustos ayında yapılması planlanan açık hava sinema gösterimi etkinliği pandemi sebebi ile ileriki bir tarihe ertelendi. Yeni hizmete açılan tarihi “Aynalı Köşk” sergi ve sanat merkezi ekim ayında bir dizi kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Belediye kooperatifi kuruldu. Kars’ın ilçeleri de dahil edilerek; kaşar ve gravyer başta olmak üzere peynir çeşitleri, yağ, bal, kaz, kayısı, un, sımışka, reçel, pestil ve benzer yöresel ürünler üreticiden direkt halka sunuldu. Sadece Kars şehir merkezindeki satış noktalarında değil; İstanbul, İzmir, Ankara’daki temsilcilikler ile diğer şehirlerdeki kardeş kooperatif mağazalarında da satışa sunuldu. Yine o kooperatiflerin ürettikleri; Ege’den zeytinyağı, Siirt Baykan’dan nar ekşisi ve benzer yöresel ürünler de Kars’taki sofralara ulaştırıldı.

Kars kent merkezinde belediyenin olan park, bahçe ve arazilerde bostanlar ekildi; kentin kenarındaki boş araziler ise tarlalara dönüştürülüp, yerel tohum üretimine geçildi. Köylülere kaz civcivleri dağıtıldı.

Belki de en görülen ve takdir toplayan hizmet kadınlara dair olandı. Sosyal hizmet uzmanı gözetiminde Kadın Dayanışma Merkezi kuruldu ve kadınların 24 saat ulaşabilecekleri mor destek hattı açıldı. Açılışları peş peşe yapılan; Mor Cafe ve Kadın Emek Pazarı (Pandemi sebebiyle ne yazık ki kapandı) ile kadın emeğinin açığa çıktığı alanlar yaratılmaya çalışıldı.

Toplumsal birlik ve beraberliğe vesile olan “Toplumsal Dayanışma Mağazası’nda” şehir içinden ve dışından Karslı olsun olmasın yüzlerce hayırseverin gönderdiği hediyeler binlerce Karslıya ulaştırıldı.

Ve işin ilginci, belki de Kars’ın ve Karslıların en güzel yanı bu olsa gerek; Ankara’da fırtınalar kopartılıp, Kars üzerine hesaplar yapılırken, bu hizmetlerin birçoğu Kars Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilip, hayata geçirildi.

Kars’ın yarınları için “halkın; Eşbaşkanlar Ayhan Bilgen, Şevin Alaca ve bu belediye yönetimine ihtiyacı var” ve onların da Kars’ta hayata geçirecekleri çok güzel projeleri... “Gölge etmeyin başka ihsan istemez.”

 

 

Ayhan Erkmen

Ayhan Erkmen


Etiketler : Ayhan Erkmen,