Katalonya Parlamentosu, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıdı

20 Eki 2021

Katalonya Parlamentosu, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni oy çokluğuyla tanıdı. Katalonya Parlamentosu, Rojava Özerk Yönetimi’ni tanıyan ilk Parlamento oldu. Tasarı 19 Temmuz’da Özerk Yönetimi tanımayı ve her alanda dayanışmayı hedefleyen bir karar tasarısı olarak sunulmuştu

Gazete Karınca'da yer alan habere göre, Katalonya Parlamentosu, Rakka’nın DAİŞ’ten kurtarılmasının yıl dönümünde yaptığı özel oturumda Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni oy çokluğuyla resmen tanıdı. Yapılan oylamada 111 evet, 18 hayır oyu kullanıldı. Katalonya Parlamentosu, Rojava Özerk Yönetimi’ni tanıyan ilk Parlamento oldu.

Ne olmuştu?

19 Temmuz’da Katalonya Parlamentosu’na Özerk Yönetimi tanımayı ve her alanda dayanışmayı hedefleyen bir karar tasarısı sunuldu. Tasarı Escuerra Republicana (Cumhuriyetçi Sol) Parlamento Grubu üyesi Ruben Wagensberg Ramon, Junt Per Catalunya’dan (Katalonya İçin Birlik) Parlamento Grubu Dış Eylem, Şeffaflık ve İşbirliği Komitesi sözcüsü Francesc de Dalmases i Thio, En Comú Podem’den (Birlikte Yapabiliriz) Parlamento Grubu Dış Eylem, Şeffaflık ve İşbirliği Komitesi sözcüsü Susanna Segovia Sánchez, CUP (Halk Birliği Adaylığı) Parlamento Grup Sözcüsü Eulàlia Reguant i Cura tarafından sunuldu. Katalonya hükümeti Cumhuriyetçi Sol ve Katalonya için Birlik partilerinin oluşturduğu koalisyondan oluşuyor. CUP ile hükümete katılmadan dışarıdan destek veriyordu. En Comú Podem ise Podemos’un da aralarında olduğu sol bir koalisyon olarak muhalefette yer alıyor. Bu dört parti adına hazırlanan karar tasarısında Suriye’nin diğer bölgelerinin aksine Kuzey ve Doğu Suriye’deki farklı duruma dikkat çekilmişti. Tasarı, “Katalonya'nın Kürdistan'ın yeniden inşası konusundaki taahhüdüne ilişkin bir karar tasarısı” başlığını taşıyordu. 

 


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Katalonya Parlamentosu, Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Katalonya,