Kirli Tarih: Mayalardan özür diledi

04 May 2021


Birçok ülke hala geçmişteki ırkçı, şoven uygulamaları ve farklı halklara yönelik tehcir ve katliamları nedeniyle özür dilemeye yanaşmazken, Meksika Devlet Başkanı Obrador yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi. Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei de konuşmasında, Maya halkının hala ihmal edildiğini ve acı çektiğini söyledi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Loper Obrador, Meksika'da, Maya halkından resmen özür dileyen ilk devlet başkanı oldu. 

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yerli Maya halkından (Native Americans), 500 yıl önce İspanya Krallığı'nın Latin Amerika'nın parçası Meksika'yı işgalinden bu yana kendilerine karşı işlenen suçlardan dolayı özür diledi.

Meksika'nın güneydoğusundaki Quintana Roo Eyaletinde, Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei'nin de hazır bulunduğu bir etkinlikte konuşan Obrador, özellikle de 1847-1901 arasında yaşanan ve yaklaşık 250 bin kişinin katledilmesiyle sonuçlandığı tahmin edilen Yukatan Ayaklanması'nda yaşananlara değindi.

Obrador, "Maya halkından, fetih sırasında bireyler, ulusal ve yabancı makamlar, 300 yıl süren sömürge egemenliği ve 200 yıllık bağımsız Meksika döneminde kendilerine karşı işlenen korkunç suçlar için özür diliyoruz" dedi.

Alejandro Giammattei: Hala ihmal ediliyorlar

Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei de konuşmasında, Maya halkının hala ihmal edildiğini ve acı çektiğini söyledi. Tabasco eyaletinden olan Andres Manuel Lopez Obrador, Meksika'da, Maya halkından resmen özür dileyen ilk devlet başkanı oldu. 

Devlet özrü, halklarının İspanya ve Meksika devletleri tarafından defalarca katledilmesinin, kültür ve geleneklerinin neredeyse tamamen silinmesinin resmen kabul edilmesi için yıllardır mücadele veren Maya halkının liderleri açısından çok önemli bir dönüm noktası. Zamanlama da dikkat çekiyor. Çünkü Meksika yakında Kongre ve yerel yönetimler için sandığa gidiyor. Diğer yandan Lopez Obrador yerli halkların şiddetli tepkisine rağmen Maya Sahili denilen bölgeyi baştan başa geçecek olan Maya Treni adlı "turistik projesi"ni gerçekleştirmekte ısrar ediyor.

 
 

1492 sonrası

Kraliçe I. Isabella ve Kral II. Fernando'nun (Aragonlu Ferdinand) yönettiği Kastilya Krallığı'nın (İspanya) görevlendirmesiyle 1492'de Kristof Kolomb (Christopher Columbus) ve adamları gemilerle gittikleri Latin Amerika kıtasını işgal ederek yerli halka karşı soykırımı başlatmıştı. Aztek, İnka gibi uygarlığa büyük katkıları olan yerli halklar yaşadığı halde beyazların ilk kez gittiği kıtada gelişme emperyal akıl tarafından "Amerika'nın keşfi" olarak kodlandı. Oysa tapınaklar altın için yağamalandı. Bugün farklı ülke sınırları içind eolan halkların tapınakları ve yerleşimler yerlebir edildi. Yeraltı ve yerüstü kaynakları çalınıp Avrupa'nın zenginliği için gemilerle taşındı. Bazı ülkeler kolonyalizmin başladığı, işgalcilerin ilk kez karaya çıktığı 12 Ekim 1492 anısına "Columbus Günü" dahi kutluyor.

Kaynak BBC

 

 


Etiketler : Kristof Kolomb 1492, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei, Mayalar,