Kayyum divanı kaybetti

01 Haz 2018

İhraç edilen Arif Sağ ve ekibi, divan oylamasının ardından MESAM Genel Kurulu’na geri döndü. Sanatçılar salona girerken ‘Adalet kazandı’ dedi

Kayyumun yönettiği Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Birliği (MESAM) 9. Olağanüstü Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Önceki gün usulsüz bir şekilde ihraç edilen ve Arif Sağ’ın da aralarında bulunduğu 30’a yakın MESAM üyesi, divanda yapılan oylamanın sonucunda genel kurula geri döndü.

Kayyum konuşturulmadı

İstanbul Şişli Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nin lobisinde yapılan genel kurulda, MESAM’a atanan kayyum Coşkun Sabah’ın konuşma yapmak üzere kürsüye çıkması salonda tepkiye yol açtı. Sabah’ın divan seçiminden önce konuşmasının usulsüzlük olduğunu belirten MESAM üyeleri, Sabah’ı protesto ederek, konuşmasına izin vermedi. Önceki gün hukuksuz bir şekilde ihraç edilen Arif Sağ, Cahit Berktay, Ali Haydar Timisi ve Ali Rıza Binboğa’nın da aralarında bulunduğu 30 sanatçının genel kurula girişi ise engellenendi. Sanatçılar divandan çıkacak kararı lobide bekledi. İhraç edilen isimlerin yanı sıra kayyum yönetiminin kararıyla basın mensuplarının da Genel Kurul salonuna girişlerine izin verilmedi.

Demokratik blok 440 oy aldı

Ardından Divan oylaması yapıldı. Kayyum yönetimin hazırladığı liste ile demokratik blokun listesi oylamaya girdi. Demokratik blok 440 oy alırken kayyum bloku 400 oy aldı. Böylece divanı demokratik blok kazandı. Demokratik blokun listesinde yer alan sanatçılar Sümer Ezgü, Feridun Düzağaç, İbrahim Dizlek ve Elif Nun İçelli divandaki yerlerini aldı. Kayyum Sabah ise, oylamaya dönük “Divanı kazanmak Genel Kurulu kazanmak anlamına gelmiyor” sözlerini sarf etti.

Adalet kazandı

Ardından genel kurulda, ihraç edilen sanatçıların üyeliklerinin geri verilmesi için yönerge sunuldu. Divanın oylamaya sunduğu yönergenin yüzde 62 ile kabul edilmesi üzerine ihraç edilen isimlerin MESAM üyelikleri geri verildi. Üyelikleri iade edilen sanatçılar, karar üzerine Genel Kurul’un yapıldığı salona geçti. Sanatçılar salona girerken “Adalet kazandı” dedi. Gazetemiz yayına girdiği sırada genel kurula ara verildi.

Ne olmuştu?

MESAM Genel Kurulu’ndan 1 gün önce Arif Sağ ve ekibinden 30 kişi üyelikten ihraç edilmişti. İktidara yakın kayyum yönetiminin son dakika kararıyla da 109 üyenin MESAM üyeliği bir alt kademeye indirilerek oy vermeleri engellenmişti. İhraç kararının ardından Arif Sağ ve ekibi tarafından yayınlanan açıklamada, ihracın en büyük sebebinin bu üyelerin genel kurula girmelerini engellemek olduğu vurgulanmıştı.

HABER MERKEZİ


Etiketler :