Kaz Dağları'nı yok eden şirket Türkiye'ye dava açacak

20 Nis 2021

Kaz Dağları'nda siyanürlü altın aramak için 350 binden fazla ağacı kesen maden şirketi Alamos Gold Türkiye'ye 1 milyar dolarlık dava açmaya hazırlanıyor

Kaz Dağları'nda siyanürlü altın çalışması yapan ve bu sırada onbinlerce ağacı kesen Kanadalı altın madenciliği şirketi Alamos Gold, Türkiye'ye karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Şirket, Türkiye'nin üretim lisansının yenilenmemesi kararıyla ilgili gerekçe göstermediği için tahkim başvurusunda bulunacağını belirtti.

Tehditkar bir üslubun kullanıldığı şirket açıklaması şöyle:

"Ekim 2019'da, Kirazlı Altın Madeni'nin inşaatına başlandığında, şirket yenilenmesi için tüm yasal ve düzenleyici gereklilikleri yerine getirmiş olmasına rağmen, hükümet şirketin maden ruhsatlarının rutin olarak yenilenmesini sağlayamadı.

Şirketin maden ruhsatlarının yenilenmemesi, Türkiye Cumhuriyeti'ne vergi ve diğer gelirler de dahil olmak üzere gelecekteki ekonomik faydalarda yarım milyar doların üzerinde kayıp sağlayacak ve Türkiye içinde binlerce istihdam kaybı ile sonuçlanacaktır. Kaybedilen iş fırsatlarına ek olarak, bu aynı zamanda topluluk projelerine devam eden yatırımların kesintiye uğraması yoluyla yerel nüfus üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacaktır."


Etiketler : kazdağları,