Kılıçdaroğlu: Demokrasi yok oldu, kayyum atanıyor siyasetçiler tutuklanıyor

17 Eki 2020

CHP PM toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, 'Halkın iradesini yok sayarak kayyum atamak demokrasinin yok olduğunun göstergesidir' dedi

CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde basına kapalı bir şekilde gerçekleştirildi. PM’ye MYK’nın raporunu sunan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin demokrasi buhranı yaşadığını söyledi. Bu konu çerçevesinde kayyumlara ilişkin konuşan CHP lideri, 'Halkın oyları ile seçilmiş insanların yerine kayyumlar atandı bu demokrasinin yok olduğunun göstergesidir' ifadelerini kullandı.

Demokrasi buhranı

PM’de raporun değindiği Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı beş temel sorunla ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, ülkenin ağır bir demokrasi buhranı yaşadığını, demokrasinin ise sadece kağıt üstünde kaldığını belirtti.

Halkın bütçe hakkının gasp edildiğini ve Meclisin bütçe yetkisinin fiilen elinden alındığını ifade eden Kılıçdaroğlu, seçilmişler yerine atanan kayyumlar ve tutuklanan siyasetçiler üzerinden ülkede demokrasinin ortadan kaldırıldığını vurguladı.

Kayyumlar en açık göstergesi

Kılıçdaroğlu’nun konuya ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Demokrasilerde seçimle gelenler seçimle giderler, meşruiyetin kaynağı halktır. Halkın oyunu alan seçilmişleri halkın iradesini yok sayarak makamdan alıp yerine kayyum atamak demokrasinin yok olduğunun en somut göstergesidir. Adaletin ve demokrasinin çifte standardı olamaz, kime karşı yapılmışsa ona karşı itirazımızı yükseltmeliyiz. Gazeteciler, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, siyasetçiler, askeri öğrenciler haksızca hapisteler. Tüm bunlar göz önüne alındığında maalesef ağır bir demokrasi krizimiz olduğu açığa çıkmaktadır.”

Siyasal birliktelik vurgusu

Türkiye'nin demokrasi buhranının yanı sıra ağır bir ekonomi buhranı, dış politika, eğitim ve toplumsal barış krizi yaşadığını savunan Kılıçdaroğlu, bu gelinen noktada bu beş temel sorunun çözümünün, öngörülen ekonomik-siyasal- toplumsal dönüşümü sağlayacak, güven veren bir siyasal birliktelik kapasitesini oluşturmaya bağlı olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu kapasite ancak reform iradesi etrafında toplanmış geniş bir mutabakatla sağlanabilir. Yeni bir siyaset anlayışıyla, ahlaklı ve adaletli bir siyaset anlayışıyla, vatandaşını kucaklayan bir siyaset anlayışıyla tüm sorunları el birliği ile çözeceğiz. Bu süreçte, CHP'nin en önemli görevi, bu reform iradesi ve temel ilkeler çerçevesinde oluşturulacak geniş bir toplumsal uzlaşmayı sağlamak ve seçim sonrasında Kurultayımızda yaptığımız çağrıyla somut olarak ortaya koyduğumuz reformları hayata geçirmektir. Hedefimiz bu sene yüzüncü yılını kutladığımız TBMM’nin açılışında ortaya koyduğumuz 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' diyen irademizi yinelemek ve güçlendirmektir. Hedefimiz üreten, üretici güçlerden yana olan, liyakat ve eşitlik hedefini temeline alan güçlü bir sosyal devletle bir kez daha ekonomik ve siyasal bağımsızlığımızı tüm dünyaya ilan ederek Cumhuriyetimizi yeniden ayağa kaldırmaktır."

HABER MERKEZİ


Etiketler : kayyum, CHP, Kemal kılıçdaroğlu,