Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan'a: Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster

15 Eki 2021

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'nı ziyaret etti.  Ziyaret sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Buradan Erdoğan’a açık ve net çağrımdır. Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin” dedi

Hükümetin baskısıyla Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmişti. Faiz indiriminin ardından dolarda artış yaşandı. Zamlar peş peşe gelmeye başladı. Bu durumlar yaşanırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu'na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu da eşlik etti.

Twiter’da, “Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu'nu kur! Bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz” şeklinde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, gerçekleşen görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

'Bir fon oluşturulmalı' 

Kılıçdaroğlu, 1,5 saatlik görüşmenin ardından karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ve Merkez Bankası’nın herkesçe sahiplenilmesi gereken bir kurum olduğunu belirtti. Dövizin TL karşısında sürekli yükselmesinin kendilerinde endişe yarattığını Kavcıoğlu’na aktardığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Zam yağmuru gelecek, her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Kara kış fonu oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Fakirin hakkını hukukunu korumak açısından bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim” diye belirtti. 

'Kararı liyakatlı kişiler versin'

Görüşmenin ardından Erdoğan’a seslenen ve sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsız olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Merkez bankasının bağımsızlığına müdahale edenin Erdoğan olduğunu ben de biliyorum sağır sultan da biliyor. Buradan Erdoğan’a açık ve net çağrımdır. Lütfen Merkez bankasının kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin. Kararı büyük ölçüde Erdoğan'ın verdiğini pek çok finans çevresi de biliyor” şeklinde konuştu.  Kurumdaki görevden almalarla ilgili konuşan Kavcıoğlu ise, Bu tür durumların bütün kurumlarda yaşanabileceğini söyledi. Kavcıoğlu, “Bir kısmı bizim tercihimiz, bir kısmı arkadaşların tercihi” açıklamasını yaptı. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : dolar, Merkez Bankası, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dolar kuru,