Kolomb heykeli gitti, yerli kadın heykeli geldi

13 Eki 2021

George Floyd protestoları esnasında Kristof Kolomb'un heykelleri birçok yerde yıkılmıştı. Meksika'nın başkentinde Kolomb heykelinin yerine yerli bir kadın heykeli dikildi. Belediye Başkanı bunun, ırkçılık ve ayrımcılık kurbanı kadınları onurlandırmak için olduğunu söyledi

Geçtiğimiz yıl polis tarafından boğazına basılarak katledilen siyahi George Floyd'un ardından dünyanın birçok yerinde 'Black Lives Matter' adı verilen eylemler başladı. Eylemlerde,  kölecilik ve sömürgecilikle bağlantılı anıtların kaldırılması istenirken, Konfederasyon liderleri ve Avrupalı sömürgecilere Amerika kıtasının kapılarını açan ünlü İtalyan kâşif Kristof Kolomb'un heykelleri pek çok yerde yıkılmaya başlandı.

Meksika'da, Kristof Kolomb heykeli protestolar esnasında yıkılmaya çalışılmış ancak engellenmişti. Heykel, restorasyon için Ekim 2020'de kaldırıldı. Kaldırılan Kolomb heykelli yerine yerli bir kadın heykeli dikildi. 

AFP haber ajansına göre, Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum, bunun ırkçılık ve ayrımcılığın kurbanı olan yerli kadınları onurlandırmak için olduğunu söyledi.

Kolomb'un yerini alması beklenen heykel, bu nedenle 1450-1521 yılları arasında yapıldığı söylenen iki metre boyundaki genç bir figürün kopyası. 

MEKSİKA

 


Etiketler : George Floyd, Kristof Kolomb,