Kolombiya’da rehine pürüzü

10 Eyl 2018

Kolombiya’da Ağustos ayında Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Ivan Duque, Antioquia yönetim bölgesinde düzenlenen etkinlikte konuştu, hükümet ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında, eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos döneminde başlatılan müzakerelere değindi. Örgütün elindeki rehinelerin tamamının bırakılmadan herhangi bir müzakereciyi görevlendirmeyeceklerini vurgulayan Duque, “Şiddetin, devlet ve toplum üzerinde baskı aracı olarak kullanıldığı sürece barıştan söz edilemez” dedi. Hükümet olarak her zaman barışa gönüllü olduklarını savunan Duque, bunun yalnızca rehinelerin bırakılması ve şiddete son verilmesiyle mümkün olacağını ifade etti.

17 haftalık bilanço

Önceki hükümet döneminde başlatılan ve 17 hafta devam eden görüşmelere atıfta bulunan Duque, bu süre zarfında düzenlenen 462 ‘şiddet eylemi’nde 100’e yakın kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra ülkedeki petrol boru hatlarına 148 saldırı gerçekleştirildiğini ve 16 kişinin kaçırıldığını kaydetti. Bunların tümünden ELN’yi sorumlu tuttu. Duque, ELN’nin bu eylemlere son vermesi durumunda ise karşısında konuşmaya hazır bir hükümet bulacağını söyledi.

3 kişi bırakılmıştı

ELN, elindeki rehinelerden üçünü geçen hafta serbest bırakmıştı. Bunun öncesinde ise hükümet ELN’ye, toplam sayısı 20 olduğu değerlendirilen rehinelerin tamamını bırakması çağrısı yapmış, 3 rehinenin serbest bırakılmasının ardından da bu çağrıyı yinelemişti. ELN ile eski Devlet Başkanı Santos döneminde başlayan müzakereler, Ekvador’un garantörlük ve ev sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba’nın başkenti Havana’ya taşınmıştı. Kolombiya’da yıllardır hükümete karşı silahlı mücadele yürüten FARC ismiyle bilinen Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri ise, hükümetle yapılan barış görüşmelerinin ardından silahları bırakıp demokratik siyasete karar vermiş ve son yapılan seçimlerde parlamento ve Senato’ya çok sayıda vekil göndermeyi başarmıştı. Hükümete karşı mücadele eden ELN ise FARC’a muhalif olarak biliniyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler :