Korona günlerinde akbabalar

07 May 2020

Bir kovboy filmi havasıyla yürüyor her şey. Konvoy, film için insanlık yani, bir posta arabası mesela ya da iki tane, içinde sallanarak ilerleyen çocuklar ve kadınlar, başlarında kovboy filmi kadını şapkaları var, kenarları kıvır kıvır kesilmiş, arabanın peşinden -arkadakinin- sürüklenen çapraz birbirine bağlanmış, kolum kadar kalın, ağaç dallarının üstüne bağlanmış bir ceset.

Sahne onların ölüme yakınlıklarını anlatır, etraftaki çöl kuruluğu sadece hiçbir yerin değil, arabanın içinin de susuzluk çektiğinin açık göstergesidir. Hadi bunu, daha da iyi anlayalım diye, kadın mataradaki son damlaları çocuğuna vermeye çalışır ve derin bir kanyonun içine girerler. Başını yukarı çevirip gökyüzüne baktığında onları görür, onları seyrederek, bekleyenler; Akbabalar…

Korona ile birlikte, krizi fırsata çeviren, çevre yiyiciler dört bir yanda iş başında. ‘Ekoloji Birliği’nin verdiği listeye göre 54 yerde, başta sokağa çıkma yasağı ve salgın hastalık fırsatıyla doğanın daha doğrusu hayatımızın üzerinde at oynatıyor. Biraz seçmece akbaba serpiştireyeyim size bunların arasından, kanyonun üzerinden:

-UNESCO tarafından dünya mirası kabul edilen Hevsel Bahçeleri; Diyarbakır Sur’ları ile Dicle Nehri arasındaki bir bölgede yer alıyor. Kültürel bir miras olan bu alan, Millet Bahçesi’ne dönüştürülmek isteniyor.

-Salda Gölü 1. derece doğal sit ve korunan alan statüsüne sahip olmasına rağmen, millet bahçesi yapmak amacıyla iş makineleri ile Salda’ya girip bölgeye özel kumulları taşıdılar ve Millet Bahçesi kapsamında yapacakları yol ve otopark alanına serdiler. Tepkiler üzerine faaliyet durdu.

- Cumhurbaşkanı kararıyla, Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’dan 3, Erzurum’dan 7, toplamda 14 bin dönümlük alan, ‘Yayla Alanı’ olmaktan çıkarıldı.

-Ilısu Barajı’nın su toplaması sonucunda, Hasankeyf ve 40 köy bütünüyle sular altında kalırken, 60 köyde de evlerin ve tarım arazilerinin büyük bir bölümü suya gömüldü.

-Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi’nde HES projesi çalışmaları başladı. Köylüler basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

-İngiliz şirketi Rolls-Royce ile kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkânlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

-Fethiye, Kayaköy’de korunan alanların olduğu 2182 hektarlık alan, sondaj yöntemi ile jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildi…

Böyle devam ediyor ve bu saydıklarım büyük lokmalar. Biraz daha ufakları ve çevre halkının direnemediği yerler büyük bir iştahla akbabaların kursaklarını dolduruyor. Dolduruyor dediğim söz gelimi yoksa bunları hiç bir tarafı dolmaz ve doymaz.

Kanyonlar ve akbabaları, saraylar ve onlara benzettiğim için özür dileyerek…

Gözlerini toprak doyursun inşallah…

 

 

 

Metin Yeğin

Metin Yeğin


Etiketler : Metin Yeğin,