Kurtuluş birlikte mücadelede

13 Nis 2021

İşten çıkarmakyasak denilmesine rağmen Kod 29 ile işten atılan işçilerin direnişi sürüyor

Patronların elinde fırsata dönüştürülen Kod 29 hukuksuzluğu ile binlerce işçi mağdur edilirken, yaşanan haksızlıklara karşı işçilerin birçok kentte direnişi de devam ediyor. İstanbul’da DGD-SEN öncülüğünde Migros Depo işçileri, Antep’te ise DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası öncülüğünde işçiler aylardır direnişte.

Düzenleme yapıldı ama...

“Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” olarak geçen Kod 29 gerekçesiyle işlerinden atılan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatı alamazken aynı zamanda işsizlik ödeneğinden de faydalanamıyor. Bu yöntemle işten atılmaların artması üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kod 29’a ilişkin yeni bir düzenleme yayınladı. Bakanlık, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlendiğini açıkladı. SGK de kodların ayrı ayrı belirlendiğini söylese de bakanlık yeni düzenleme ile var olan sorunu ortadan kalkacağını öngörürken sendikalar bu görüşe katılmıyor.

Bu bir manevra

MA’dan Kadir Güney’e konuşan Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Başkanı Murat Bostancı, Kod 29’un salgından önce de sendikal faaliyeti sürdüren işçiler üzerinde kullanıldığına dikkati çekerek, salgınla birlikte kodun daha da yaygın kullanıldığını söyledi. Kod 29’da değişen bir şeyin olmadığının altını çizen Bostancı, “İnisiyatifi patrona verdikten sonra kodun adı değişecek sadece. Bu uygulama tamamen AKP’nin, Çalışma Bakanlığı’nın doğrudan Kod 29’un gündeme gelmesiyle birlikte manevrada bulunmasıdır” diye belirtti.

Sadece kodun adı değişti

Kod 29’a karşı direnişlerin örüldüğünü belirten Bostancı, bu direnişlerin bakanlığı harekete geçirdiğini vurguladı. Bostancı, “İşçi sınıfının kurtuluşu işçilerin kendi birliğinden mücadelesinden geçiyor. İşçi direnişleri mutlaka kazanım elde ediliyor. Direnişler devam ediyor, biz bunları önemsiyoruz” diye belirtti. Düzenlemenin yeni olmadığının altını çizen Avukat Murat Özveri ise işten çıkarılma kodlarının çoğaltılmasının fark yaratmadığını söyledi. Özveri, “Önceden bunu Kod 29 ile yaparken şimdi bunu 50 ya da 60 diye ayrı bir kod vererek yapacak. İşveren tek taraflı bir şekilde işçiyi haklarından yoksun bırakılmaya devam ediyor. Aslında değişen bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

Önce ödül verdiler sonra işten attılar!

MHP Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MANULAŞ’ta 5 yıldır çalışan kentin tek kadın halk otobüs şoförü 42 yaşındaki Fatma Güngör 12 Mart’ta Kod 29 ile işten çıkarıldı. Sözcü’ye konuşan Güngör, kendisinin hiçbir yüz kızartıcı suç işlemediğini belirterek, “Ben ahlaksızlık veya yüz kızartıcı bir şey yapmadım. Şimdi beni 5 kuruşsuz tazminatsız ortada bıraktılar. 2 aydır ne kiramı ödeyebiliyorum, ne de kredimi” dedi. Güngör, 8 Mart’ta Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent konseyi Kadın Meclisi tarafından “Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar” isimli programda başarılı iş kadını seçilerek plaket almıştı.


Etiketler : Kod-29,