Las Tesis davası ertelendi

29 Nis 2021

Şili'den başlayıp tüm dünyaya yayılan 'Las Tesis' eylemi nedeniyle İzmir'de “polisi çatışma ortamına sürüklemekle” suçlanan 24 kadının duruşması ertelendi

İzmir’de “Las Tesis” eylemine katıldıkları gerekçesiyle haklarında açılan davada yargılanan 24 kadının duruşması görüldü. Bayraklı Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşma öncesi Kadın Platformu ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri ve Karabağlar Kent Konseyi adliye binası basın açıklaması yaptı. Duruşmaya Arzu Sert ve avukatı katılırken, yargılanan diğer kadınlar katılmadı. Kimlik tespitinin ardından ifade veren Sert, katıldığı eylemin yasal ve meşru olduğunu belirterek polisin eylem öncesinde gözaltı yapmayacağına dair güvence verdiğini ifade etti. Sert, suçlamaları kabul etmeyerek beraatını istedi. 

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 19 Ekim’e erteledi. 

Sadece Türkiye'de saldırı oldu

Las Tesis dansı, kadın cinayetlerine karşı Şili'den başlayıp dünyanın her yerine yayıldı. Türkiye'de ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerde büyük katılımlarla kadınlar 'Las Tesis' dansıyla kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı. Polisin şiddeti ise bitmedi. İstanbul ve Ankara'da polisler 'Las Tesis' eylemi yapan kadınları gözaltına aldı ve saldırdı. İzmir'de ise durum farklı değildi. 24 kadın hakkında 'polisi çatışma ortamına sürüklemekle' suçlanarak dava açıldı. Ayrıca Tüm dünyada yapılan 'Las Tesis' eylemlerinde sadece Türkiye'de saldırı gerçekleşti.

İZMİR


Etiketler : Las Tesis,