Lavrov'dan Taliban'a, 'Kapsayıcı bir hükümet kurma' çağrısı

20 Eki 2021

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova formatındaki Afganistan toplantılarının açılışında açıklamalarda bulundu. Lavrov, ABD heyetinin genişletilmiş formattaki Moskova görüşmelerine katılmamasından üzüntü duyduklarını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan görüşmeleri için Moskova'ya gelen Taliban heyetiyle yaptığı görüşmede Afganistan'daki tüm siyasi güçlerin yer aldığı kapsayıcı bir hükümet çağrısında bulunduğunu söyledi. Sputnik'te yer alan habere göre, heyetle Taliban'ın kapsayıcı hükümet kurulması, Afgan vatandaşlarının temel haklarının sağlanması konularındaki vaatlerini ele aldıklarını belirten Lavrov, "Afganistan'da sürdürülebilir barışa ulaşma görevi güncelliğini koruyor. Bunun başarılması, her şeyden önce ülkenin sadece etnik değil, aynı zamanda siyasi güçlerinin de çıkarlarını tam olarak yansıtması gereken gerçekten kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla mümkün" diye konuştu.

'Üçüncü ülkelerce kullanılmasını önleme politikası'

Lavrov, "Taliban hareketini Afganistan topraklarının birileri tarafından başta komşular olmak üzere üçüncü ülkelere karşı kullanılmasını önleme politikasına sıkıca bağlı kalınması çağrısı yapıyoruz" dedi. Rusya'nın yeni Afgan hükümetiyle etkileşim seviyesinden memnun olduğunu belirten Lavrov, mevcut aşamada bunun, Afganistan'daki Rusya vatandaşlarının güvenliğini, Kabil'deki Rusya ve diğer ülkelerin elçiliklerinin çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmelerini sağlamaya yönelik en önemli görevleri etkili şekilde yerine getirme imkanı sunduğunun altını çizdi.

'ABD heyetinin katılmaması üzüntü duyduk'

Lavrov, ABD heyetinin Rusya, ABD, Çin ve Pakistan'ın yer aldığı genişletilmiş formattaki Moskova görüşmelerine katılmamasından üzüntü duyduklarını söyledi. ABD'nin Moskova formatındaki bu toplantıya ikinci kez katılmadığına dikkat çeken Lavrov, "Bunun birtakım ilkesel sorunlarla ilişkili olmadığını umuyorum. Muhtemelen bunun nedenlerinden biri, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Afganistan özel temsilcisinin değişmesidir" ifadelerini kullandı.

Rusya, Kabil'e insani yardım gönderecek

Lavrov, Afganistan'da yaşanan insani sorunlara ilişkin, "İnsani krizi önlemek ve göç akışlarını durdurmak da dahil olmak üzere, Kabil'e etkili mali, ekonomik ve insani yardım sağlamak için uluslararası toplumun kaynaklarını harekete geçirme vaktinin geldiğine inanıyoruz" dedi. Lavrov, Rusya'nın Afgan halkına yeni insani yardım göndereceğini açıkladı. Toplantıya Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın yanı sıra Tacikistan, Pakistan, Çin, Hindistan, İran temsilcileri katıldı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Rusya heyeti, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sergey Lavrov, Taliban,