Leyla Güven kimdir?

16 Kas 2018

Leyla güven 10 gündür açlık grevinde. Neden mi? PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarının kaldırılması ve özgür yaşayıp, özgür çalışma koşullarının sağlanması için. 2015 Nisan ayından beri Sayın Abdullah Öcalan ile her hangi bir görüşme olmadığı gibi kendisinden bilgi de alınmıyor.

Peki, Leyla Güven kimdir? Öncelikle devrimci bir Kürt kadını, siyasetçi, halkın belli dönemlerde belediye eş başkanı veya vekil olarak seçtiği demokrasi mücadele öncüsü, anne, yoldaş….

***

2004-2009 yılları arasında Adana Küçükdikili Belediye Başkanı seçilen Leyla Güven demokratik ve kadın özgürlükçü bakış açısıyla yaptığı çalışmalarda birçok ilke imza atmıştır. İlk defa belediye ile işçi sendikalarının yaptıkları sözleşmeye kadın şiddetine karşı ve 8 Martın ücretli izin olarak kullanılmasını eklemesini sağlar ve bunun yaygınlaşarak gelişmesine öncülük eder.

2009-2014 yıllarında ise Urfa-Viranşehir belediye başkanı olarak seçilir. Feodalliğin ve erkek egemen zihniyetin en fazla yaşandığı yerellerden biri olması onun belediye başkanı seçilmesine engel olmaz. Aksine kendi ilçesinde ve Urfa’da kadına yaklaşım ve kadın yöneticiliğinin farkının anlaşılmasını sağlar. 2011 yılında KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınıp tutuklandığında tüm Viranşehir halkı “ hepimiz LEYLA GÜVEN’iz” diyerek tepki gösterir ve büyük bir sahiplenme ile faşizme karşı mücadeleyi geliştirirler.

2015 Haziran seçimlerinde Urfa’dan vekil seçilen Leyla Güven, 1 Kasım 2015 tarihinde Erdoğan darbesi sonucu yapılan seçimlerde seçilemez. Ancak demokrasi ve kadın özgürlüğü mücadelesine hiç ara vermeden birçok çalışmada yer alır ve en son DTK eş başkanlığı görevini yürütür.

Leyla Güven 24 Haziran 2018 seçimlerinde Hakkâri vekili olarak seçildi. Ancak tutuklu olduğundan kaynaklı Hakkâri seçim çalışmalarına katılamamasına rağmen önemli bir oy farkı ile seçilmesi Leyla Güven’in kim olduğunu anlatmaya yetiyor.

***

Mücadeleci, devrimci, kadın özgürlüğü mücadelesi veren, Kürt halkı tarafından her dönem kabul gören ve sahiplenilen Konya Kürtlerinden bir kadın. Her dönem, her türlü zorluğa, baskıya rağmen erkek egemen zihniyetine, faşizme karşı durmuş ve buna karşı mücadele etmiş devrimci bir Kürt kadını.

Kadın özgürlüğü mücadelesine gençliğinin ilk yıllarında dahil olmuş, kadın kolları çalışmalarında uzun yıllar yer almıştır. Ancak bu yer alış hep bir farkındalık yaratma, kadın örgütlüğünü güçlendirme ve kadın sorunlarına çözüm bulma üzerinden olmuştur. Temas ettiği her kadını örgütleme, yerel yönetimlerde kadın farkındalığını ve yöneticiliğini geliştirme yanında, toplumun belediyelerin yönetimine dahil olmasını sağlama mücadelesi ile gecen bir ömür.

Mücadeleci ve devrimci Leyla Güven dışarda olduğu gibi tutsakken bile mücadelesine ara vermedi. Şimdide süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Kürt halkının, demokrasinin, kadın özgürlüğünün Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinde ki tecrittin kaldırılması için.

Bütün Kürt kadınları, anneleri, siyasetçileri, devrimcileri ve çeşitli kadın örgüt ve hareketlerinin faşizme karşı direnmesi ve mücadele etmesi, Leyla Güven’leri çoğaltmasının tam zamanıdır. Leyla yoldaşın devrimci eylemini ülkemizin direngenliği, mücadeleciliği ve güzelliği ile selamlıyor ve yalnız olmadığını, biz tüm kadınların faşizme karşı direnişle özgürlüğün mümkün olduğu bilinmelidir. Bu anlamda Leyla Güven ve zindandaki tüm kadınların direnişini sahiplenme zamanı olduğunu unutmamak gerek. Faşizme karşı direniş ve mücadele aynı zamanda PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün mücadelesidir.

Türkan Yüksel

Türkan Yüksel


Etiketler :