Lice'de HDP heyetine 'tehdit'

15 Nis 2021

Lice’de devam eden askeri operasyonlarla birlikte evleri basılarak gözaltına alınan kişilerin ailelerini ziyarete giden aralarında vekil Remziye Tosun’un da olduğu HDP heyeti, askerler tarafından tehdit edildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Dibek (Dêrxus) ve Arıklı (Huseynik) ve Karahasan mahalleleri ve bazı mezralarda dün sabah başlatılan askeri operasyon devam ediyor. Mahalle ve mezraların çevresi ile stratejik noktalara askeri birlikler ve zırhlı araçlar konumlandırıldığı belirtildi. Yoğun helikopter trafiği ile birlikte bölgenin üzerinde Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ve İnsansız Hava Araçlarının (İHA) gezdiği kaydedildi. SİHA ve İHA’ların yanı sıra bölgedeki mahalle ve mezraların üzerinde sürekli askerlerce drone kameraları uçurulduğu bildirildi. 

3 kişi gözaltında

Mahalle giriş ve çıkışlarına hala izin verilmezken, dünkü ev baskınlarında gözaltına alınan Dibek Mahallesi’nden Eyüp Özkan, Karahasan Mahallesi’ne bağlı Eminoğlu mezrasından çoban Berat Alageyik (18) ile birlikte 3 kişinin, Lice Jandarma Karakolu’nda tutulduğu belirtildi. Dibek Mahallesi’nde gözaltına alınan Diyar Sulucan’ın ise gece saatlerinde serbest bırakıldığı kaydedildi. 

Mahalle ve mezraları kapsayan askeri operasyon sürerken, bölgedeki kaynaklar, dün çıkan çatışmada 2 HPG'linin yaşamını yitirdiğini iddia etti.  

HDP heyet gönderdi 

Askeri operasyonunun ikinci gününde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ile partinin il ve ilçe yöneticileri, Lice ilçesine gitti. HDP heyetinin, operasyon bölgesindeki ev baskınları, yurttaşların darp edilmesi ve yaşanan hak ihlallerine ilişkin mahalle ve mezraların sakinleriyle görüşmesi bekleniyor. 

‘Buradan ayrılın’ tehdidi

HDP heyeti operasyonun yapıldığı mahalle ve mezraları ziyaret etmek isteyen  askerler tarafından mezra girişinde durduruldu. Baskın yapılan evleri ziyaret etmek istediklerini belirten heyet, askerlerce tehdit edildi. Yurttaşların can güvenlikleri konusunda endişe duyduklarını belirten ve ailelerle görüşme yapmakta ısrar eden heyete askerler, “Eğer buradan ayrılmazsanız zor kullanmak durumunda kalacağız” dediği belirtildi.

Kulp’tan korucu getirildi

Öte yandan Dibek kırsal mahallesinde yer alan ormanlık alandaki ağaçların kesilmesi için de Kulp ilçesinden korucuların getirildiği öğrenildi.

‘Çobanları dövüp soydular’

Penav mezrasında yurttaşlarla görüşme gerçekleştirebilen heyet, görüşme sırasında görüştükleri bir kadın yurttaş yaşananları şu şekilde aktardı: “Gom evleri tek tek ablukaya alınmış.  Dün evdeydik bir şeyden haberimiz yoktu silah sesleri geldi ve bizler dışarıya koştuk. Çocuklarımız dağlara hayvan otlamaya gitmişlerdi, silah sesleri ile birlikte dağlara doğru çocuklarımızı almaya gittik. Dünden beri her yeri kuşatmışlar. Hayvanlarımızı dünden beri dışarıya çıkaramıyoruz. Askerler, dün dört tane çobanımızı dövüp soydular. Üzerimizde psikolojik baskı uyguluyorlar. Askerler her tarafı sarmış.”

Köy ziyaretleri engellendi

Penav mezrasında yurttaşlarla görüşen heyet daha sonra köy ziyaretlerinde bulunmak istedi. Heyetin bu talebine izin vermeyen askerlerle uzun bir süre tartışan heyet, köy ziyaretlerini gerçekleştiremeden bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

 

DİYARBAKIR

 


Etiketler : Gözaltı, Lice,