Lut Gölü'nde iklim krizi dikkat çektiler

18 Eki 2021

ABD'li fotoğraf sanatçısı Spencer Tunick, Lut Gölü'nün kuruma riskine dikkat çekmek için yaklaşık 200 kişinin çıplak poz verdiği bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi

Dünyanın tuz oranı bakımından en tuzlu üçüncü gölü olan ve ismi kutsal kitaplarda da geçen, son yıllarda ise insan kaynaklı faaliyetler sonucu su seviyesinde yaşanan alçalma nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Lut Gölü'nde (Ölü Deniz) yüzlerce kişi, iklim krizine dikkat çekmek için çıplak poz verdi.

ABD'li fotoğraf sanatçısı Spencer Tunick ile İsrail Turizm Bakanlığı'nın ortak projesinde, vücutları sadece beyaz boya ile kaplanmış yaklaşık 200 kişi Lut Gölü'nün yakınlarındaki çölde yürüdü.

Bu, Tunick'in Lut Gölü'nün suyunun her yıl yaklaşık 1 metre çekilmesine dikkat çekmek için gerçekleştirdiği üçüncü fotoğraf çekimiydi. 10 yıl önce de yaklaşık 1000 kişi ile benzer bir çekim gerçekleştiren 54 yaşındaki sanatçı, AFP'ye dün yaptığı açıklamada "Benim için insan vücudu güzelliği, yaşamı ve sevgiyi temsil ediyor" dedi. 

26 yaşındaki doktora öğrencisi Anna Kleiman, çevre ve iklim krizine dikkat çekmek için çekime katıldığını söyledi.

Fotoğraf çekimi İsrail'de muhafazakâr siyasetçilerini tepkilerini çekerken, Turizm Bakanlığı'nın projeye desteğini çekmesini isteyenler oldu.

Lut Gölü'nün yakınlarındaki İsrail kenti Arad'ın belediye başkanı Nisan Ben Hamo ise projeyle bölgeye daha fazla ziyaretçi çekmeyi umduğunu söyledi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : lut gölü,