Manş Denizi’nde 31 mülteci hayatını kaybetti

25 Kas 2021

Fransa’dan yola çıkarak Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye geçmeye çalışan mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu, aralarında Kürtlerin de olduğu en az 31 mülteci hayatını kaybetti. 2 kişinin ise kurtarıldığı bildirildi

Fransa İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada göçmenlerin, Fransa’nın Calais kentinden Manş Denizi üzerinden tekneyle İngiltere’ye ulaşmaya çalıştığı belirtildi. Bir balıkçının Manş Denizi’nde cesetler görmesi üzerine yetkililere haber verdiği ifade edilirken, Fransa’nın kuzeyinde yayın yapan yerel haber sitesi La Voix Du Nord, göçmen botuna büyük bir konteyner gemisinin çarptığını ve botun alabora olduğunu ileri sürdü. 24 Kasım’da batan teknede on yedi erkek, yedi kadın ve üç küçük çocuğun öldüğü belirtilirken, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 5 şüpheli insan kaçakçısının ise tutuklandığını söyledi. Bakan, beşinci şüphelinin arabasının Almanya’da kayıtlı olduğunu ve Almanya’dan şişme botlar satın aldığını aktarırken, Fransa’da yılın başından bu yana bin 500 insan kaçakçısının tutuklandığını da açıkladı.

Kimlikler henüz belirlenemedi

Hayatını kaybeden mülteciler içinde Kürtlerin de bulunduğunu bildiren Federe Kürdistan Bölgesi Hükümeti Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, “Ancak teknedeki göçmenlerin tümü Kürt değil. Birkaç farklı milletten insanlar. Yine, Kürtlerin Kürdistan’ın hangi parçasından olduklarını da henüz bilmiyoruz” dedi. Lutke Mülteci ve Göçmen İşleri Vakfı Başkanı Ari Celal ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada, batan teknedeki göçmenlerin kimlik bilgilerine henüz ulaşamadıklarını, aralarında Kürtler olup olmadığını bilemediklerini söyledi. Celal, ayrıca konu hakkında bilgisi veya söz konusu teknede tanıdığı olduğunu bilenlerin kendilerine ulaşmasını istedi.

‘En ölümlü olay’

Uluslararası Göç Örgütü ise olayın, Manş Denizi’nde veri toplamaya başladıkları 2014 yılından bu yana gerçekleşen “en ölümlü olay” olduğunu belirtirken, mültecilerin hayatını kaybetmesinin duyulmasının ardından Fransa’nın Calais Limanı’nda yurttaşlar eylem düzenledi. Mülteci haklarını korumaya yönelik çalışmalar yapan örgütlerin temsilcileri, Manş Denizi’ndeki durumu protesto eden sloganlar atarken, hayatını kaybedenleri anmak için mumlar yakıldı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Mülteci krizi, Mülteci teknesi battı ölü ve yaralılar var, Mülteci, Mülteci botu battı,