Mardin Barosu, Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu kuruluşunu ilan etti

15 May 2021

Mardin Barosu, baro bünyesinde Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu’nu kurduğunu duyurdu. Komisyon, Mardin’de konuşulan dillerin korunması, geliştirilmesi ve hukuki olarak desteklenmesi alanlarında faaliyetler yürütecek

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısı ile açıklama yayımlayan Mardin Barosu, baro bünyesinde Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu’nu kurduğunu duyurdu. Mardin Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, anadilin bir halkın kimliği olduğu vurgulanarak, dilin kaybolmasının toplumların kaybolması anlamına geleceğine dikkat çekildi. Anadolu ve Mezopotamya’da binlerce yıldır konuşulan dillerin uygulanan asimilasyon politikaları nedeniyle kamu gücünü ellerinde bulunduranların uygulamaları ile yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. 

15 dil tehlikede 

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) yayınladığı "Tehlike Altındaki Diller Atlası” raporuna göre, Türkiye'de 15 dilin tehlike altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Bugün halen Kürtçe tutanaklara bilinmeyen dil olarak geçiriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 6 Dilde hazırlamış olduğu Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasında Türkiye’de en çok konuşulan ikinci dil olan Kürtçeye yer verilmemesi hafızalarda halen tazeliğini korumaktadır. Birçok ülkede tehlike altındaki diller için koruma programları yürütülürken maalesef Türkiye anadillerin korunması hassasiyetinden çok uzaktadır” denildi.

Komisyonun ilanı 

Açıklamanın devamında baro bünyesinde Mardin’de konuşulan dillerin korunması, geliştirilmesi ve hukuki olarak desteklenmesi alanlarında faaliyetler yürütecek olan Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu’nun kuruluşunun ilan edildiği belirtildi. 

 MARDİN


Etiketler : KÜRTÇE, Mardin Barosu,