Mardin'de Kentsel dönüşüm tepkisine ev baskını

15 Nis 2021

Mardin'de AKP’li belediyenin gerçekleştirmek istediği kentsel dönüşüm projesine tepki gösteren mahalleli hakkında soruşturma başlatıldı. 1 kişi gözaltına alındı.

Mardin’in Yeşilli ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AKP’li Yeşilli Belediyesi tarafından yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesine karşı çıkan yurttaşlar,eylemler yapmıştı.

AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’i yaptıkları yürüyüş ile istifaya çağıran Gül ve Tepebaşı mahalle sakinlerinin tepkileri sürüyor. Sosyal medyadan ve yaptıkları eylemle kentsel dönüşüme tepki gösteren en az 10 kişi hakkında soruşturma açıldı.

Belediye Başkanı Hayrettin Demir’e “hakaret” ve “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılanlar ifadeye çağrıldı.  Sabah saatlerinde ise aynı soruşturma kapsamında mahallede ev baskınlarının olduğu en az 1 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.  

Gözaltına alınan yurttaşlara sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar suçlama konusu yapılırken, kimi anonim hesaplardan yapılan paylaşımlardan sorumlu tutuldukları öğrenildi. İfadeleri alınan yurttaşlar daha sonra ise serbest bırakıldı.


Etiketler : Mardin,