Mavi Kalem 20 çalışanını işten çıkardı

02 Ara 2020

Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği sendikaya üye olan 20'ye yakın çalışanını projelerin bitmesini gerekçe göstererek ya işten çıkardı

DİSK’e bağlı Sosyal-İş’in yetkili sendika olduğu Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği önce Sosyal-İş’in yetkili sendika olmasına itiraz etti ardından 20’ye yakın çalışanını projelerin bitmesini gerekçe göstererek ya işten çıkardı ya da ücretsiz izne ayırılmaya zorladı.

İşveren veri gizliliğini ihlal etti

Sosyal-İş yayımladığı açıklamada işverenin sendika üyelerine sendikalı olup olmadıklarını sorarak veri gizliliğini ihlal ettiğini belirtti. Sosyal-İş’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Sendikalı olan arkadaşlarımızın isminin araştırılması ve işten atılması/ücretsiz izne çıkarılması sendika üyeliğine yönelik bir caydırma politikasıdır. Hak temelli çalışan bir STK olduğunu iddia eden Mavi Kalem sendika üyesi çalışanlarına yönelik; çalışmalara dâhil etmeme, ayrımcılık, ötekileştirme, yalnızlaştırma, değersizleştirme, iş yükünü arttırma ve alanı dışında iş verme gibi uygulamalara gitmiştir. Kadın bakış açısına sahip olduğunu her çalışmasında belirten işveren yetkilileri, özellikle pandemi döneminde kadın çalışanlarını sosyal ve ekonomik olarak zora sokmuştur.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu iddia eden Mavi Kalem’in kar amacı güden kuruluşlar için yapılan ücretsiz izin düzenlemesini kullanması etik değildir. Pandemi gerekçe gösterilerek işten atılan ya da ücretsiz izne çıkarılan üyelerimizin çalıştığı projeler devam etmektedir. Üstelik ilgili üyelerimizin çalıştığı pozisyonların bir bölümü için yeni personel alımı da yapılmıştır.

Mavi Kalem yönetimi, sendikamızın görüşme talebine uzun süre yanıt vermemiş, sonrasında ise pandemi gerekçesiyle talebimizi reddetmiştir. Oysa talep ettiğimiz görüşmenin kendileriyle daha önce gerçekleştirdiğimiz gibi dijital bir platform üzerinden, sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılması mümkündür

HABER MERKEZİ


Etiketler : Sosyal-İş, DİSK,