'Meclis, saraydan gelen fermanlara mühür basan duruma düşürülüyor'

27 Eki 2021

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam edilen bütçe görüşmelerinde konuşan HDP’li Garo Paylan, Meclis'in yasama, denetleme ve bütçe görevini yerine getiremediği belirterek, "Meclis, saraydan gelen fermanlara mühür basan duruma düşürülüyor" dedi
 

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam edilen bütçe görüşmelerinde, Meclis bütçesine dair Başkan Mustafa Şentop söz aldı. 1982 Anayasası'nın 19 kez değiştiğini kaydeden Şentop, “Anayasamız ile 12 Eylül 1980 tarihli askerî darbe arasındaki bağlantıyı hem şeklen hem de muhteva olarak kesmek için yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğumuz tartışmasızdır. Öte yandan, yürürlüğe girdiği 1982 yılından bugüne kadar geçen 39 senelik süre zarfında 19 defa değiştirilmesine ve yamalı bir bohçaya dönmesine rağmen hâlen farklı siyasi görüş mensuplarınca çeşitli vesilelerle anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunun belirtilmesi, aslında ihtiyaç duyulan şeyin bir Anayasa değişikliği değil, zamanın ihtiyaçlarına cevap veren yeni ve iç bütünlüğü olan bir anayasa olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

Denetleme faaliyetleri verileri 

Dördüncü yasama yılındaki denetleme faaliyetlerine dair Şentop, şu verileri paylaştı: “Milletvekillerimiz tarafından 18 bin 75 yazılı soru önergesi verilmiş, 16 bin 569 önerge işleme alınmıştır. Böylelikle 27’nci Dönemin tamamında Başkanlığımıza verilip işleme alınan toplam yazılı soru önergesi sayısı 53 bin 223 ’e ulaşmış olup, bunlardan 6 bin 775’i süresi içinde, 26 bin 934 ’ü ise süresi geçtikten sonra olmak üzere toplam 33 bin 709’u cevaplandırılmış, 129’u geri alınmış, 18 bin 192’si is e cevaplandırılmamıştır. Ayrıca bin 314 soru önergesinin işlemleri hâlen devam etmektedir. Sayıştay Başkanı Metin Yener de Sayıştay bütçesi ve yaptıkları denetimlere dair bilgilendirmede bulundu. 

'Meclis adalet dağıtandır'

Yapılan sunumlardan komisyon üyesi milletvekilleri bütçeye dair eleştirilerine ilişkin söz aldı. CHP’li Engin Altay, “Adaletin tesisi kimin görevi? Elbette adliye, icradır ama adaletin tesisi de Türkiye Büyük Millet Meclis’inin temel görevlerindendir. Meclis adalet dağıtandır. Adaleti hâkim, savcı dağıtmaz aslında. Meclis in çıkardığı Türk Ceza Kanunu, Borçlar Kanunu, diğer kanunlar bakımından adaletin kaynağı da Meclis’tir. Meclis adilse toplumda adalet vardır. Dolayısıyla, Mecliste bu noktada, daha içeride, başlarken, aynı işi yapan 2 insan dan birisi- rakamları örnek veriyorum- 8 bin lira alıp biri 3 bin lira alıyorsa olmaz, Meclis sınıfta kalır. Buradan başlamak lazım” diye konuştu.

'Meclisin itibarı hepimizin itibarıdır'

CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun haklarını korumada Meclis’in sınıfta kaldığını kaydeden Altay, “Türkiye Büyük Millet Meclisi mahcup olmuştur. Kendi üyesinin hukukunu Türkiye Büyük Millet Meclisi koruyamamış. Yüksek mahkeme yoluyla 2 sayın milletvekili gelip o koltuklara yeniden oturmuştur. İşte, Meclis o dersi almamalıydı. Hukukla ilgili bütün kanunları yapan, Anayasa’yı yapan, yazan Meclis mahkemeden hukuk şamarı yememeliydi, doğru değil. Bunları bir hırpalama, yıpratma yaklaşımıyla söylemiyorum. Meclisin itibarı hepimizin itibarıdır, Türkiye'nin itibarıdır. Meclis ne kadar itibarlı olursa demokraside o kadar çok yol alırız” ifadelerini kullandı.

'Meclis görevini yerine getirmiyor'

Söz alan HDP’nin komisyon üyesi Garo Paylan da Meclis Başkanı’na yönelik eleştirilerini sıraladı. Paylan, bütçe komisyonuna gelen bürokratlar arasında kadınların olmamasını eleştirerek, “Bürokraside bir erkekler topluluğu ile karşı karşıyayız, tek bir kadın yok. Bir tane kadın üst düzey bürokrat atamıyorsunuz” dedi. Demokrasiye yönelik eleştirilerle konuşmasını sürdüren Paylan, şunları söyledi: “Dünyada adı Cumhuriyet olan ama demokratik olmayan pek çok ülke var. Ülkemiz de demokratik bir cumhuriyet değil. Demokrasi konusunda pek çok açıdan küme düştü maalesef. Meclisler yasama, denetleme ve bütçe yapma görevlerini yerine getirmek için oluştu. Bu üç hak konusunda da meclisimiz görevini yerine getiremiyor. Çünkü Cumhurbaşkanı’nın, Yürütmenin vesayeti altındayız. Yasama faaliyetini Mecliste yerine getiremiyoruz. Yürütme, ‘Saray’dan gelen fermanda bir virgül bile değiştiremezsiniz’ diyor. Bu durumdayız; çünkü Meclis, saraydan gelen fermanlara mühür basan duruma düşürülüyor” ifadelerini kullandı.

ANKARA


Etiketler : Plan ve Bütçe Komisyonu, Bütçe, meclis, HDP Milletvekili Garo Paylan,