Meclis'te konuşan Beştaş: Kayıtlara geçsin, özür dilemesi gerekirken tazminat istiyor

19 Eki 2021

Zırhlı araç çarpması sonucu 5 kişinin yaşamına yitirmesine karşı, araç zarar gördüğü iddiasıyla varislerine açılan tazminat davası Meclis gündemine getirildi

Zırhlı araç çarpması sonucu 5 kişinin yaşamına yitirmesine karşı varislerine açılan tazminat davasına tepki gösteren HDP’li Meral Danış Beştaş, bakanlık tazminat ödeyip özür dileyeceğine varislerden tazminat istediğini kaydetti. 

 

Meclis Genel Kurulu’nda 19 Ekim 2021 günü gündem dışı konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, cezaevlerinde yaşanan sorunlar, yargı üzerindeki vesayet ve zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitiren 5 kişilik ailenin varislerine açılan tazminat davasına değindi. 

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin sorunları dile getirmekten vazgeçmeyeceklerini dile getiren Beştaş, “İşkence devam ediyor. Mahpus Leyla Akyıldız 6 yıldır cezaevinde ve infazı yakıldı. Sebep diye soranları, duyuyorum. İnfaz yakılma sebebi ALES sınavına neden girmemesi. Şaka değil. Ben uydurmadım. İnfaz yakmaları artık ifade edemeyeceğimiz bıçağın kemiği geçtiği yerdedir. Yalan yanlış bu keyfi uygulamaları durdurun” çağrısında bulundu.  

'Kayıtlara geçsin...'

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 20 Haziran 2017’de zırhlı araç çarpmasında yaşamını yitiren 5 kişinin varislerine açılan tazminat davasına da değinen Beştaş, “İçişleri Bakanlığı, 2017 yılında Fikri Demirbaş’ın ailesine ‘zırhlı aracın zarar gördüğü’ gerekçesiyle 250 bin Euro dava açtı. 5 kişi yaşamını yitirmiş. İşte Türkiye, işte AKP gerçekleri. İçişleri Bakanlığı tazminat ödemesi yapacağına, özür dileyeceğine, varislerden tazminat istiyor. Resmi olarak kayıtlara geçsin” sözleriyle tepki gösterdi.

 

 Yargıtay'daki tarikat grupları...

Bir yargıtay üyesinin açıklamalarıyla gündemleşen yargıda her tarikatın WhatsApp grupları olduğuna dair haberlere dikkat çeken Beştaş, şunları dile getirdi: “Boşalan kadroların Hak Yol ve Menzil kadrolarıyla doldurulduğu doğru mudur? İddialara yanıt vermesini istiyoruz. Vahim iddianın açıklığa kavuşmasını talep ediyoruz. HSK’de ortaklaşarak seçilen üye istifa etti. Neden istifa etti? Kamuoyuna yansıyan bilgiler ne kadar yanlış ne kadar doğru? Kamuoyunun ve halkın bilgilendirilmesi gerekir. Yargının tarafsız ve bağımsız olmadığını söylerken her gün bir yerden bir şeyler çıkıyor. Ne konu da anlaşılmadı? Yargı üzerinden vesayeti neresinden tutalım.” 

 

Büyükelçiler ve Dışişleri

Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri ortak bir açıklama yaparak Türkiye’ye Osman Kavala’yı derhal serbest bırakma çağırısı yapmıştı. Elçiler Dışişlerine çağrılıp uyarılmıştı.

Büyükelçilerin Kavala'nın bırakılması çağrısı yapması sonrası 19 Ekim'de Dışişleri Bakanlığı’na çağrılıp uyarılmaları konusunda da Adalet Bakanlığı’na seslenen Beştaş şöyle konuştu: “Yargıya müdahale etmeyin diyenler, asıl müdahale edenler. AİHM kararı neden uygulanmıyor, açıklasınlar, öğrenelim. Karar neden uygulanmıyor açıklanmıyor. Bakanlar Komitesi süre verdi. Ne Osman Kavala ne de  Selahattin Demirtaş hakkında açıklama yok. Aynaya bakmalarını öneriyor ve kararları uygulamalarını talep ediyoruz. Bu kararların uygulanması Anayasa’nın, uluslararası sözleşmelerin hukukun gereğidir.” 

ANKARA 

 


Etiketler : Meral Danış Beştaş, Fikri Demirbaş, meclis,