Merkel: AİHM kararlarını uygulayın

20 Nis 2021

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini AİHM kararlarını uygulamaya çağırdı ve kararların yavaşça ya da kısmen hayata geçirildiğine dikkat çekti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını "hızlı ve kapsamlı bir şekilde" uygulamaya çağırdı. 

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) oturumuna görüntülü bağlanan Merkel, AİHM kararlarının yavaşça ya da kısmen hayata geçirildiğine, bazen hiç uygulanmadığına tanık olunduğunu söyledi. Merkel, "Özellikle de insanlar haksız yere hapis yattıklarında kararların hayata geçirilmesi, söz konusu kişilerin serbest bırakılması daha da büyük aciliyet taşıyor" dedi.

AİHM kararlarına dayanak oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) de değinen Merkel, “Sözleşme uyarınca vatandaşlar devletin bir objesi değildir, kapsamlı hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu nedenle hak ve özgürlüklerin bir üye ülkede tehlikede olması, Avrupa Konseyi açısından alarm olmalıdır" dedi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Almanya Başbakanı Angela Merkel, AİHM'in Cizre kararı, AİHM kararı, AİHM'in Demirtaş kararı, AİHM'in Öcalan kararı,