Merkel de yaptırımı hatırlattı: İşler istediğimiz gibi değil

20 Kas 2020

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile işlerin istedikleri gibi olmadığını belirterek, AB yaptırımlarını hatırlattı. Almanya Dışişleri Bakanı Maas da 'Sabrımız tükendi' açıklaması yapmıştı

Türkiye'ye ilişkin yaptırım kararının masada olduğuna dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son açıklama da Almanya Başbakanı Angela Merkel'den geldi.

Merkel AB ülkelerinin liderleriyle video konferans yöntemiyle yapılan toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında, aralık ayındaki zirve gündemine ilişkin, "10 Aralık'ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunu da görüşeceğiz bu konuda mutabık kaldık. O zamana kadar elbette gelişmelere bakmalı ve sonra bir karar vermeliyiz ancak bugünden bir şey söyleyemem. Söyleyebileceğim sadece meselelerin şu anda işlerin bizim istediğimiz gibi gitmediği" ifadelerini kullandı.

Olası yaptırımları tartışmadan önce gelecek birkaç haftaki gelişmeleri izlemek istediklerini belirten Merkel, "Türkiye konusunu 10 Aralık'taki zirvemizde masaya yatırmak için daha önce mutabık kalmıştık" şeklinde konuştu.

'Sabrımız tükeniyor'

Başbakan Angela Merkel'in kullandığı ihtiyatlı dilin aksine Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Ankara'ya yönelik daha sert bir üslup kullandı. "Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki provokasyonlarını durdurmaya" çağıran Mass, aksi takdirde Türkiye'nin gelecek ayki zirvede olası AB yaptırımlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağını ve Berlin'in Ankara'ya karşı sabrının tükendiğini dile getirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de önceki gün "Zaman geçiyor ve artık Türkiye ile olan ilişkilerimizde bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz" açıklaması yapmış ve yaptırımlara işaret etmişti.

Kaynak: EURONEWS TÜRKÇE


Etiketler : Yaptırım, MErkel, ab,