Metin Lokumcu davası yarın görülecek: Hopalılar çağrı yaptı

20 Nis 2021

Hopa halkı, yarın Trabzon’da görülecek Metin Lokumcu davası için sahiplenme çağrısı yaptı.

Artvin'in Hopa ilçesinde, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu 31 Mayıs 2011'de kente yaptığı ziyaret sırasında çıkan olaylarda biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın yarınki duruşması için açıklama yapıldı. Hopa Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan açıklamada “Metin Lokumcu için adalet” pankartı açıldı. Halkevi, Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.

Hedef gösterildik

Hopa Halkevi yöneticilerinden Atakan Asilbay, Lokumcu'nun polisin yoğun gaz kullanımı sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı. Asilbay, “Dönemin Hopa Kaymakamı ‘Emri ben verdim. Gaz bombası stoklarımız olaylar sırasında tükendi’ diyerek basına demeçler verdi. Tayyip Erdoğan aynı gün Trabzon’da yaptığı mitingde doğa ve yaşam alanlarına sahip çıkan Hopalılara eşkıya diyerek hedef gösterdi. Metin Lokumcu’nun ölümüne tepki gösteren 16 kişi ise ev baskınları ile tutuklandı. Şu anda Hopa davası henüz karara bağlanmadı ve yargılanmalar devam etmektedir” dedi.

Hopalılardan kaçıramazsınız

Lokumcu davasının Trabzon’a taşındığına dikkati çeken Asilbay, duruşma öncesi kente gelmek isteyenlerın önlerinin valilik tarafından yasaklar ile kesilmeye çalışıldığını kaydetti. Asilbay, Hopa halkının Lokumcu için mücadele etmeye devam ettiğine işaret ederek, "Hopalılar katillerden hesap sorma iradesini göstermiştir. 9 sene önce Hopa meydanında deresine¸ suyuna, yaşam hakkına sahip çıkan Hopalılar kendilerinden kaçırılan bu davaya yarın Trabzon Adliyesi önünden sahip çıktıklarını haykıracaktır. Bu davayı Hopalıların vicdanından, adaletinden kaçıramazsınız” diye konuştu.


Etiketler : Metin Lokumcu,