’Mısır sınır dışı operasyona hazır’

11 Tem 2020

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tatbikat hazırlıklarına karşı Mısır’ın düzenlediği askeri tatbikatları değerlendiren Halid Ekaşa, ‘Mısır, sınır dışı operasyona hazır’ dedi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Libya kıyılarında geniş kapsamlı deniz tatbikatları yapacağı açıklamasının ardından Mısır ordusu, Libya sınırına yakın batı bölgesinde, “Kararlı 2020” adlı askeri bir tatbikat başlatmıştı. Bölgedeki gelişmelere ilişkin ANHA’ya konuşan, Mısır Stratejik Araştırmalar ve Düşünce Merkezi yöneticisi Halid Ekaşa, Mısır’ın askeri olarak ciddi bir hazırlık içinde olduğuna dikkat çekti.

Mısır tarafından gerçekleştirilen tatbikatı, “Amaç Mısır’ın sınırlarını korumak ve bunun için en iyi şekilde hazırlıklı olmaktır” şeklinde değerlendirerek, “Tatbikattaki eğitimler etkili görevler üzerine yapılıyor. Mısır’ın askerî ve stratejik uzmanlarının tahminlerine göre Libya’da işler daha da karışır veya Mısır sınırlarını tehlikeye sokan bir gelişme olursa, Mısır ordusu sınır dışında bir operasyon başlatabilir” yorumunda bulundu. Mısır’ın eşzamanlı 4 tatbikatı yüksek düzeyde katılımla gerçekleştirdiğini söyleyen Ekaşa şunlara dikkat çekti: “Bu tatbikatlar Mısır’ın, Türk devletinin tatbikatlarını göz önünde bulundurduğunu gösteriyor. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi açıklamalarında askeri güçlerinin sınırlarını korumak ve savunmak için hazır olduklarını duyurmuştu. Mısır sınırlarını ve ulusunun çocuklarını belirlediği kırmızı çizgilere göre korumak için hazırlıklarını en yüksek düzeyde tamamladı. Hiçbir zaman kimsenin sınırları aşmasına izin vermeyecektir.”

TSK uçakları Libya’ya indi iddiası

Askeri havacılık hareketlerini takip konusunda uzman İtalya merkezli ‘Itamilradar’ internet sitesi, Türkiye’nin Libya’nın batısına askeri kargo uçakları göndermeye devam ettiğini duyurdu. Itamilradar’ın web sitesinde yer alan bilgilere göre, Türkiye’ye ait 63-13188 kuyruk numaralı Lockheed C-130 ve 16- 0055 kuyruk numaralı Airbus A400M tipi nakliye uçakları önceki gece Libya hava sahasında görüldü.

Silah ve mühimmat taşıyan uçaklar Mitiga Havaalanı’na indi. Türkiye’ye ait askeri kargo uçaklarının dün Mitiga Havaalanı’na indiği yönünde haberler Arapça basında da geniş yer bulurken, Libyalı sosyal medya kullanıcıları Mitiga Havaalanı’ndan Trablus’un batısına yönelen askeri araçların geçişini gösteren fotoğrafları paylaştı. Söz konusu askeri sevkiyatın, daha önce kimliği belirsiz savaş uçakları tarafından bombalanan Vatiyye Havalimanı’na hava savunma sistemi taşıdığı yönünde değerlendirmeler iddialar var.

Libya’da petrol üretimi ve ihracatı yeniden başlıyor

Libya’nın başkenti Trablus’taki Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki silahlı çatışmalar nedeniyle 17 Ocak tarihinden bu yana askıya alınmış olan petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlandığını duyurdu. Petrol üretimine yönelik mücbir sebep ilanını kaldırdıklarını açıklayan Ulusal Petrol Şirketi, üretimi artırmanın ve önceki seviyelere dönmenin zaman alacağını da ekledi. Haife Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu ile Türkiye’nin destek verdiği Feyyaz Es-Serrac öncülüğündeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle ülkenin en büyük geçim kaynağı olan petrol üretimi durmuştu. Libya’daki aşiretler, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni petrol gelirlerini adil dağıtmadığını belirtmiş ve petrol üretimini engellemişti. Petrol Şirketi Başkanı Mustafa Sanaullah, “Son derece mutluyuz. Çünkü günün sonunda ulusal bir canlanmaya ulaşmak için bu önemli adımı atmayı başardık” dedi. Petrol Şirketi açıklamasında, “Tüm Libyalılar arasında finansal şeffaflık, fırsat eşitliği ve sosyal adalet olmak üzere iki paralel yol başlatılana kadar” tüm petrol gelirlerinin kuruluşun aynı hesaplarına yatırılmaya devam edeceğini duyurdu.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Libya, MISIR,