Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs: Türkiye provokatif eylemlere son vermeli

20 Eki 2021

Yunanistan'ın başkenti Atına'da Mısır, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan liderleri zirve düzenledi. Ortak bildiride liderler  Doğu Akdeniz'de ve Maraş gibi konularda Türkiye'ynin provokatif davrandığı kaydedildi

Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Mısır arasında Atina'da 19 Ekim 2021'de düzenlenen 9. Liderler Zirvesi'nin ardından ortak bildiri yayınlandı. Bildiride, üç taraf arasındaki iş birliğinin devam etmesine karar verildiği, bu kapsamda, merkezi Güney Lefkoşa'da olacak daimi bir sekreterlik kurulmasında hemfikir olunduğu bildirildi.

Bildiride, Kıbrıs ve Mısır arasında elektrik bağlantısı oluşturulmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalandığı ve bu anlaşmanın sadece taraf ülkeler değil, Avrupa'nın da enerji güvenliğine katkı sağlayacağı kaydedildi.

Tarafların, gaz arama ve taşımasına yönelik üçlü iş birliğinin sürdürülmesini arzuladıkları belirtilerek, "Hidrokarbon kaynaklarının bulunmasının bölgesel istikrar ve refah için katalizör olacağına inanmaya devam ediyoruz" denildi.

Türk araştırma gemilerinin Kıbrıs Adası yakınlarında yaptıkları sondaj ve sismik araştırmaları tarafların kabul etmediği aktarılan bildiride, Türkiye'nin bölgede "uluslararası hukuka uymayan provokatif eylemlerde bulunduğu" belirtildi, buna son verilmesi istendi.

Bildiride, Kapalı Maraş'ın yeniden açılmasına ilişkin olarak atılan adımlar eleştirilirken, Libya, Suriye, göç sorunu, iklim krizi, Mısır ve Yunanistan arasında imzalanan elektrik bağlantısına ilişkin anlaşma ve salgın gibi konularda da görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

'Barış için bir tehdit'

Euronews'in haberine göre zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki komşularına bakışının bölgede barış için bir tehdit olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamadığını" belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise elektrik ve doğal gaz alanında taraflar arasında öngörülen iş birliğine vurgu yaparak, sıvılaştırılmış doğal gazın Mısır üzerinden Yunanistan, Balkanlar ve Orta Avrupa'ya ulaştırılmasını arzuladıklarını kaydetti.

Ortak basın toplantısında Kıbrıs meselesine vurgu yapan Kıbrıs Cumhuriyeti Lideri Nikos Anastasiadis ise iki devletli politikaya karşı olduklarını söyledi.

ATİNA


Etiketler : Doğu Akdeniz, Kıbrıs,