Mısır'dan Libya resti: Tolerans göstermeyeceğiz

09 Tem 2020

BMGK'de konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, IŞİD'in Libya'ya döndüğünü söyledi. Türkiye'yi eleştiren Şukri, 'Sınırlarımızda dışarıdan destekle gerçekleşen tehdide tolerans göstermeyeceğiz' dedi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, IŞİD'in Libya'ya geri döndüğünü söyledi. IŞİD'likerin Libya'nın batısında özellikle Sabratha kentinde yeniden görülmeye başlandığını kaydeden Şukri, bundan endişeli olduklarını vurguladı.

BMGK üyesi ülkelerin Libya'da selefi örgütlere verilen her türlü desteği kınaması gerektiğini kaydeden Şukri, Libya'daki durumunun Mısır için de tehdit oluşturduğunu vurguladı. ANF'de yer alan habere göre isim vermeden Türkiye'nin Libya'daki İhvancı ve El Kaideci gruplara destek verdiğinin belirten Şukri, "Sınırlarımızda, dışarıdan destekle gerçekleşen bu tür bir tehdide tolerans göstermeyeceğiz" dedi.

LUO da dikkat çekmişti

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Sözcüsü Ehmed El Mismarî, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Libya'nın batısındaki Surman ile Sabratha hattında El Kaide, IŞİD ve Ensar eş-Şeriat gibi grupların görüldüğünü açıklamıştı. Ayrıca Sabratha kentindeki saldırıların komutasının 2018 yılında BMGK tarafından "insan kaçakçılığı" suçlamalarıyla kara listeye alınan Ahmed El Debaşî isimli kişide olduğu açıklandı.

Mısır 'kırmızı çizgi' çekmişti

Libya'da İhvanı Müslim'e yakınlığıyla bilinen Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye'nin desteğiyle Tarhuna kenti ve el El Vattiye üssü gibi bazı yerleri aldıktan sonra Sirte'ye yönelmişti. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, Haziran ayında yaptığı açıklamada Sirte ve Cufra bölgesinin Mısır'ın "kırmızı çizgisi" olduğunu kaydederek, "Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun" demişti.

Bu açıklama üzerine Türkiye ile Mısır arasında gerilim yükselmiş ve önceki günlerde El Vattiye üssü, kime ait olduğu belli olmayan uçaklarca vurulmuştu. Hava saldırısında Türkiye'ye bazı hava savunma sistemlerinin zarar gördüğü kaydedilmişti.

DIŞ HABERLER


Etiketler : BMGK, Libya, MISIR,