Morales hakkındaki tutuklama emri kaldırıldı

27 Eki 2020

Sürgünde olan Bolivya eski Devlet Başkanı Morales'in partisi seçimi kazanınca aleyhindeki tutuklama emri kaldırıldı

Bolivya yargısı, Arjantin'de sürgün olan Bolivya eski Devlet Başkanı Evo Morales hakkındaki tutuklama emrini kaldırdı. Bu karar, Morales'in siyasi varisi Luis Arce'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinden bir hafta sonrasına denk geldi.

ANF'de yer alan habere göre La Paz mahkemesi başkanı Jorge Quino, "Hakları ihlal edildi, özellikle de savunma hakları zira usulüne uygun olarak çağrılmadı" dedi.

Bolivya Başsavcılığı 6 Temmuz'da eski cumhurbaşkanı hakkında isyan ve terörizm suçlamalarıyla yargılama talep etmişti. Morales hakkında tedbir amaçlı tutuklama da talep edilmişti. Morales'in baskı sonucu Aralık 2019'da istifa etmesinden sonra seçimlere kadar geçiş sürecini sağlayan sağcı hükümet, Morales hakkındaki suçlamaları tırmandırmıştı.

1997'de Evo Morales'in kurduğu Sosyalizme Doğru Hareket'in (MAS) başkanı Luis Arce, 18 Ekim'de ilk turda seçildi. Seçimlerin ardından Morales'in ülkesine dönüş sorunu da gündeme geldi. Pazartesi sabahı Morales, dönüşünün kendi sorumluluğunda olmadığını kabul etmişti.

"Yoldaşlar benden yeni seçilen cumhurbaşkanının yemin törenine gelmemi istiyorlar" diyen Morales, "Ama toplumsal hareketler bunu tartışıyorlar. Karar verecek olanlar onlardır" diye ekledi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Morales, Bolivya,